Pirms neilga laika jau raidījumā runājām par 19. gadsimta vietu un lomu ceļā uz neatkarīgas Latvijas valsts nodibināšanu. Taču šoreiz pievēršamies vienam no šī laikaposma būtiskiem aspektiem, proti, pašmāju uzņēmējdarbības attīstībai un jo īpaši būvniecībai. Kas bija pirmie latviešu uzņēmēji un kāda bija viņu loma latviešu nacionālajā, ekonomiskajā un politiskajā emancipācijā, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro vēsturnieks Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra vadītāja vietnieks Mārtiņš Mintaurs.

Ekonomista Kārļa Baloža nopelni Latvijas ekonomikas atveseļošanā pēc Pirmā pasaules kara

Latvijas ekonomikas atveseļošana pēc Pirmā pasaules kara lielā mērā ir statistiķa, demogrāfa un ekonomista Kārļa Baloža nopelns, bet viņa ieguldījums ekonomikā ir skatāms arī ārpus Latvijas  teritorijas. Kārlis Balodis  ir piedalījies elektrifikācijas plāna izstrādē Vācijā, saņēmis Krievijas Zinātņu akadēmijas Lielo zelta medaļu par pētījumiem statistikā, Pirmā pasaules kara beigās ieviesis pārtikas kartīšu sistēmu. Par statistiķi, demogrāfu un ekonomistu Kārli Balodi stāsta Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes profesore Baiba Šavriņa.

Cilvēks ar tālredzīgu skatījumu uz lietām, liels zinātnieks ekonomikā un statistikā, pasaules mēroga personība - šādus vārdus Kārlim Balodim velta Baiba Šavriņa.

Dzimis Kokneses pagasta Bilstiņu muižā. Pašmācības ceļā sagatavojies ģimnāzijas gala eksāmeniem un veiksmīgi tos nokārtojis. Vēlāk Tērbatas universitātē studējis teoloģiju, tiek ordinēts par luterāņu mācītāju un dodas uz Brazīliju, kur mēģina dibināt latviešu kopienu, tas neizdodas, un Kārlis Balodis atgriežas Eiropā. Studē ģeogrāfiju Vācijā Jēnas universitātē, pēcāk darbojas Urālos latviešu kopienā kā luterāņu draudzes mācītājs un tur sācis vākt statistikas datus par iedzīvotājiem, par ko 1898. gadā saņēmis Krievijas Zinātņu akadēmijas tālaika augstāko apbalvojumu - Lielo zelta medaļu. Skatot pirmo Kārļa Baloža lielo devumu Baiba Šavriņa min elektrifikācijas plānu un pārtikas kartīšu ieviešanu.

Skatot Kārļa Baloža dzīves un darba gaitas tālā Latvijā pēc Pirmā pasaules kara, Baiba Šavriņa norāda, ka tieši pateicoties Kārlim Balodim te tiek izveidota normāla nodokļu sistēma un tiek izveidots sakarīgs valsts budžets. Arī cukura rūpniecības attīstība Latvijā ir Kārļa Baloža nopelns.