No 1. līdz 5.aprīlim norisināsies Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļa 2019, kurā notiks jau par stabilu tradīciju izveidojusies studentu konference, kā arī dažādi pasākumi un darbnīcas, kas ļaus “iekāpt” mediķa kurpēs arī plašākai sabiedrībai.

Medicīna ir viena no tām nozarēm, kas, lai arī vairumam cilvēku šķiet sveša un sarežģīta, patiesībā ir klātesoša ik uz soļa ikvienam no mums. Gan medicīnai, gan sociālajām zinātnēm veltītus svētkus rīko RSU, visu nākamo nedēļu aicinot ikvienu iepazīt tuvāk gan jaunākos pētījumus, satikt to autorus, gan arī dažādos pasākumos iepazīt mediķa darbu. Par gaidāmo Zinātnes nedēļu raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta RSU ceturtā studiju kursa medicīnas studente, Studentu konferences projekta vadītāja Ulrika Ulla Andersone un viņas kolēģe Ilva Ogle.

Ar kādu nolūku savulaik medicīnas studijās izmantoja dzīvniekus

Par vairākiem fundamentāliem atklājumiem medicīnā un zināšanām bioloģijā varam būt pateicīgi dzīvniekiem, kuri daudzu gadsimtu garumā tikuši iesaistīti zinātniskā pētniecībā un studijās, lai varētu sagatavot jaunos mediķus. Ap 2009. gadu Latvijā fizioloģija pēdējo reizi apgūta, izmantojot dzīvu vardi, un kopš tā laika ētika attiecībā pret dzīvniekiem guvusi virsroku mūsu medicīnas izglītības sistēmā. Vai atteikšanos no pētījumiem ar dzīvniekiem nākotnē varam attiecināt uz visu zinātni kopumā? Par dzīvnieku izmantošanu izglītībā un zinātnē stāsta Rīgas Stradiņa universitātes muzeja vadītāja Daiga Dupate un zinātnes centra "Kleisti" zinātnes stratēģijas vadītājs Ilmārs Stonāns.

Sižetu sagatavoja Mariona Baltkalne.