"Kur es tikko noliku savu telefonu? Kāpēc es to pēkšņi neatceros?" cilvēka atmiņa aizvien slēpj daudz nezināmā. Tāpēc raidījumā Zināmais nezināmajā pārrunājam, vai un kā mēs atmiņu varam trenēt un kā šim nolūkam palīdz cilvēka smadzeņu stimulācija, izmantojot īpašas tehnoloģijas. Stāsta Rīgas Stradiņa universitates Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras docētājs, neirologs Jānis Mednieks.

Zinātnieki pēta nervu sistēmas ietekmi uz aizkuņģa dziedzera vēža attīstību

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē tiek izstrādāts jauns cilvēka organoīdu modelis perifērās nervu sistēmas lomas izpētei aizkuņģa dziedzera vēža attīstībā. Tas nozīmē, ka medicīnas zinātnieki no dzīvu cilvēku šūnām, kuras iegūst operāciju laikā izveido šūnu sastāvdaļu modeli, lai pētītu aizkuņģa vēža un nervu sistēmas šūnu mijiedarbību un pēcāk noteiktu labāku terapiju aizkuņģa vēža ārstēšanas gadījumā.

Viens no projektā iesaistītajiem speciālistiem ir Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes vadošais pētnieks Vadims Parfejevs, kurš teic, ka "Sabiedrībā pieaug nepieciešamība pēc efektīvām terapijām aizkuņģa dziedzera disfunkcijas un vēža ārstēšanai un projekta ietvaros tiks izveidots jauns modelis aizkuņģa dziedzera slimību un vēža izpētei. Pirms mēģinām izprast šo procesu, Vadims Parfejevs skaidro kāda ir sadarbība starp perifēro, tas ir to nervu sistēmu, kas atrodas ārpus galvas un muguras smadzenēm un aizkuņģa dziedzeri.