Skaidrs, ka klimata pārmaiņas notiek. Prognozē, ka vasaras kļūs garākas, taču vairāk būs arī postošākas vētras un citas dabas stihijas, kā arī labāk vairosies dažādi lauksaimniecības kultūru kaitēkļi. Prognozē arī, ka to rezultātā Latvijā pagarināsies veģetācijas sezona. Vai tas nozīmē, ka lauksaimnieki Latvijā varēs iegūt vairākas ražas, vai varbūt drīzāk jāgatavojās plašākam problēmu lokam, raidījumā Zināmais nezināmajā analizē Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Lauksaimniecības fakultātes pārstāvji – fakultātes dekāne, profesore Zinta Gaile, profesore Biruta Bankina, docents Kaspars Kampuss un docente Arta Kronberga, kura ir arī Vides risinājumu institūta vadošā pētniece.

"Klimats mainās, nav runa par globālo sasilšanu, bet par globālām klimata izmaiņām. Tas nozīmē, ka varam sagaidīt karstuma viļņus, aukstuma viļņus, arī plašākas salnas, ko pēdējos gadus esam novērojuši maijā un jūnijā. Veģetācijas sezona var kļūt garāka un siltāka, bet tas nebūs lēzeni," vērtē speciālisti.

Klimata pētnieki, veidojot dažādus klimata attīstības scenārijus, ir secinājuši, ka Baltijas un ziemeļu reģions varētu būt ieguvēji no klimata pārmaiņām lauksaimniecībā. Ienāks augi, kas līdz šim nav bijuši te tradicionāli.

Attiecībā uz slimībām un kaitēkļiem, ir vienkārši jābūt uzmanīgākiem. Nebūs ne labāk, ne sliktāk, bet jābūt gataviem, ka var ienākt jauni kaitēkļi un slimības, kaut vai tāpēc vien, ka jauni kultūraugi būs. 

Domājot par vairākām ražām, jāpatur prātā, ka gaisa temperatūra paaugstinās, bet saules spīdēšanas intensitāte un ilgums nepieaug. Pētījumi pat liecina, ka arī vasaras sezonā saules gaismas intensitāte vidēji samazinās. Kļūst mākoņaināks. Tā bijis līdz šim. Nevar zināt, kā būs turpmāk. 

Gan dārzkopībā, gan laukkopībā jau notiek nobīde attīstības fāzēs - var sēt vēlāk, raža ienākas ātrāk. Tas jau ir izteikti novērojams.

Lauksaimnieks pielāgojas apstākļiem, vērojot dabā notiekošos procesus.

Viens no modeļiem paredz, ka pie mums klimats ap 2050. gadu būs kā Dienvidfrancijā un varēsim audzēt vīnogas. Protams, tām ir svarīga saules gaisma, bet novērots, ka ka septembri kļūst arvien saulaināki un arī pie mums var iegūt labākas ražas.

Vēl novērots, ka

zemnieki arvien vairāk arī Latvijā audzē rudens avenes, kas visā pasaulē ir pamatveids šo ogu audzēšanai. Vasaras avenes audzē tikai atsevišķos gadījumos. Vienīgi, ja trūkst gaismas, ogas būs skābas.

Nevajag gatavoties klimata pārmaiņām, bet sekot līdzi notiekošajam visu laiku. Nav tā, ka lauksaimniecībā kaut kas ļoti krasi mainās tieši tagad sakarā ar klimatu. Lauksaimnieks un lauksaimniecības zinātnieki visu laiku dzīvo apstākļos, kādi tie ir, nevērojot un nevērtējot notiekošo, nevar attīstīties.

Ir gudri lauksaimnieki, kas ir gatavi mācīties, ir tādi, kas saka, ka mans tēvs un vectēvs darīja tā, es arī tā darīšu.

Ziema bez sniega - daļa kukaiņu priecājas, daļa jūtas nekomfortabli

Saskaņā ar latviešu tautas tradīcijām Lieldienās vajagot daudz un augstu šūpoties, lai vasarā odi nekostu. Bet vai šūpošanās varētu palīdzēt arī tad, ja vērojamas klimata pārmaiņas un mainās dzīvnieku, tostarp kukaiņu, dzīves cikli un izplatība? Vai risinājums beigās lielāka insektu skaita dēļ būs jāmeklē cilvēkam, vai tomēr arī pašiem kukaiņiem ir jādomā, kā sadzīvot ar mainīgajām ziemām, kurās nav sniega, skaidro Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis.

2019.gada izskaņā Somijas klimata pētnieki publicēja materiālu, kurā secināja, ka reizēs, kad pēc temperatūras nevar novilkt skaidru robežu starp rudeni, ziemu un pavasari, var teikt, ka 25. janvārī rudeni nomaina pavasaris, tātad ziemas nemaz nav. 25. janvāris šajā gadījumā izvēlēts kā gada „aukstākais punkts”, tādēļ, ja līdz tam meteoroloģiskā ziema nav sākusies, turpmākais laiks uzskatāms par pavasari.

Pētnieku prognožu analīzē arī teikts, ka pēc 2040. gada ziemas bez noturīga sala būs krietni biežāk. Kā tas ietekmē dzīvo dabu mums apkārt, īpaši kukaiņus un citus bezmugurkaulniekus, stāsta entomologs Jānis Dreimanis.

Izskatās, ka arī kukaiņiem ir savas prasības – vieniem ziemas bez sniega varētu tīri labi patikt, citiem nepavisam ne.