No plastmasas radīts iepakojums dažadu produktu pārvadāšanai ir viena no tām atkritumu grupām, kas pašreizējos apstākļos nav pārstrādājama. Arī Latvijā inženieri strādā pie risinājumiem, kas ļautu iepakojumam pildīt savu funkciju, vienlaikus esot videi draudzīgākiem. Viens no šādiem iepakojumiem ir termoiepakojuma plāksnes, ko radījušas Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltumu sistēmu institūta pētnieces. To sastāvā izmantota invazīvā suga Kanādas zeltslotiņa, lopbarībā neizmantojama zāle u.c. bioloģiski mazvērtīgi materiāli. Par jauno materiālu stāsta RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētnieces Ilze Vamža un Vivivta Priedniece.

Jaunās plāksnes varētu izmantot preču drošai pārvadāšanai – materiāls pasargā no temperatūras svārstībām un mehāniskiem bojājumiem, piemēram, triecieniem. Zinātnieku veikumu licencējuši divi Latvijas uzņēmumi.

Igaunijā top salmiņi no niedrēm

Nu jau aizvien biežāk dzirdam par dažādiem tehnoloģiskiem jaunumiem, kas vienlaikus ir dabai draudzīgi produkti, piemēram, bišu vaska drāniņas, no kafijas biezumiem darinātas krūzītes un tamlīdzīgi. Šādi produkti nākotnē kļūs aizvien pieprasītāki, bet tikpat svarīga ir arī to izturība. Šoreiz palūkojāmies uz mūsu ziemeļu kaimiņu – igauņu – veikumu šajā jomā, jo Sāremā salā top videi draudzīgi un izturīgi dzērienu salmiņi no niedrēm.

Šo laikmetu pamatoti varam dēvēt par plastmasas laikmetu. Plastmasa tiek izmantota teju visur, bet diemžēl arī vienreizlietojamas plastmasas atkritumu ir pārpārēm. Tiesa, ņemot vērā esošo situāciju, Eiropas Savienībā šī gada vasarā stājās spēkā noteikumi, aizliedzot tirgot vienreizlietojamos plastmasas traukus, un šīs pārmaiņas jūtam arī Latvijā. Tajā pašā laikā vēl joprojām dzīvojam pandēmijas apstākļos, un tieši pandēmija sekmējusi to, ka plastmasas patēriņš epidemioloģiskas drošības nolūkos pieaudzis.

Bet jau pirms trim gadiem, domājot par to, kā saglabāt tīru vidi nākamajām paaudzēm bez plastmasas atkritumiem, videi draudzīgu dzērienu salmiņu ražošanu uzsācis uzņēmums “Sutu straws”, kas atrodas Igaunijā, Sāremā salā. Varētu teikt, ka defekts ir padarīts par efektu, jo salā augošās nezāles – bagātīgie niedru krājumi – tiek pārvērsti vairākkārt izmantojamos salmiņos. “Sutu” ir vietas nosaukums Sāremā salā, tas tad arī izmantots piecu cilvēku veidota uzņēmuma nosaukumā. Attālinātā sarunā tikos ar uzņēmuma pārdošanas vadītāju Kersti Pärtelpoeg, kura plašāk stāsta par niedru salmiņu ražošanas aizsākumiem un to priekšrocībām.