Latvijas Dabas fonda uzstādītās putnu tiešraides kameras zina ikviens Latvijas iedzīvotājs, kuru aizrauj dabā notiekošais. Interesi par iespēju sekot putnu dzīvei tiešsaistē jau pauž arī skatītāji citviet pasaulē un savos pirmajos 10 gados ir iegūta ne tikai sabiedrības uzmanība un interese, bet arī daudz vērtīga pašiem ornitologiem. Par unikālo iespēju sekot putnu dzīvei raidījumā Zināmais nezināmajā saruna ar Latvijas dabas fonda pārstāvi ornitologu Jāni Ķuzi.

Jaunu putnu sugu novērojumi Latvijā

Lai konstatētu retumus, ir jāpazīst parastie putni, saka putnu vērotājs Māris Jaunzemis, kura kontā ir divas jaunas putnu sugas, kuras viņš ir atklājis Latvijā. Tā ir Kaspijas kaija 2001.gadā un ūdeņu čipste 2004. gadā. Viņš stāsta par jaunu putnu sugu novērošanu un ienākšanu Latvijas teritorijā.

Katru gadu Latvijā var novērot kādu jaunu putnu sugu, vai tā te būs uz palikšanu, vai tik kāds iemaldījies īpatnis garāmskrejot, to uzreiz ir grūti pateikt, bet kā pamanīt to jauno, to citādo?

Māris savu putnu saraks sastādīja 2000. gadā un jau nākamajā gadā tajā parādījās tolaik jauna suga - Kaspijas kaija. Pirmo reizi Latvijā tā konstatēta 2001. gada 6. oktobrī, kad viens pieaugušais putns novērots Papes jūrmalā Liepājas rajonā. Tik nesena šīs kaijas reģistrācija Latvijā skaidrojama ar to, ka līdz pat 20. gadsimta beigām Kaspijas kaija taksonomiski nebija izdalīta par patstāvīgu sugu. Līdz ar to novērotājiem trūka zināšanu un pieredzes Kaspijas kaijas noteikšanā. Iespējams arī, ka pēdējās desmitgadēs Kaspijas kaija sākusi ieceļot Baltijas jūras reģionā lielākā skaitā nekā iepriekš.

2004 gada oktobrī Māris Jaunzemis Papes ezerā putnu gredzenošanas tīklos noķēra ūdeņu čipsti - šis nelielais cielavu dzimtas dziedātājputns Latvijā ir rets caurceļotāja un ziemotājs.