Vējš nosaka mūsu klimatu, ainavu, mūsu garderobi un mūsu dzīvi dažnedāžados aspektos. Vējš ir tikpat pašsaprotams kā saule, lietus un gadalaiku maiņa. Tomēr vējš ir fascinējis cilvēkus visos laikos un to apliecina Edītes Olupes grāmata par vējiem. Tā stāsta par to, kā esam iemācījušies sadzīvot un izmantot vēju savā labā.

Saruna ar "Vēju grāmatas" autori Edīti Olupi un Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi Anastasiju Piščiku.

"Vējš tiešām aptver visu cilvēka dzīvi, gan pašu cilvēku un viņa darbības izpausmes, gan dabu. Un ne tikai uz mūsu planētas, jo vējš pūš arī uz citām planētām un tur tas ir daudzkārt spēcīgāks par to vēju, kas ir apmeklējis Zemi. Nevar neievērot vēju, jo tas ir klātesošs. Es gandrīz pateicu viņš, jo man gribas personificēt šo dabas spēku, kā to darīja senāk cilvēki mitoloģijā," atzīst Edīte Olupe.

"To nevar neievērot arī ikdienas dzīvē, pat tad, ja mēs neesam īsti aizdomājušies. Atkal tas vējš tik briesmīgas pūš un re, kur labību veldrē sagāzis, un atkal vētra un vējgāzē, un mežs ir sapostīts, un elektrības līnijas ir pārrautas. Tanī pašā laikā - re, vējš iepūta burās, cik skaisti aizgāja buru laiva, vēja rādītājs sāka griezties un rādīt īsto virzienu, vējš aizpūta salnu un tik skaisti var noziedēt ķirši un ābeles. Tā duālā daba, visu laiku cilvēks to ir redzējis," turpina Edīte Olupe.

Viņa atklāj, ka rakstot šo grāmatu un pētot, samīlējusies vējdzirnavās.

Vairāku gadu garumā E. Olupe ir veikusi apjomīgu tematisku pētījumu par, iespējams, pašu neizbēgamāko un varenāko dabas fenomenu uz Zemeslodes – vēju. Tādējādi ir radies gluži enciklopēdiska rakstura bagātīgi un arī poētiski ilustrēts izdevums, kurā saistošā veidā un lieliskā valodā vējš aplūkots no visdažādāko jomu skatpunktiem. Grāmatā pārstāvēta gan meteoroloģija, gan folklora, gan daba, gan kuģniecības vēsture, gan sports, gan Latvijas industriālās kultūras mantojums.

Ekstrēmie laika apstākļi kalnos

Ikviens, kurš reiz ir kāpis kalnos, zina, ko nozīmē laika apstākļu mainība kalnu reģionos. Dažu minūšu laikā zilās debesis un spožo sauli nomaina negaiss vai sniega vētra. Tas, protams, ir pamatīgs izaicinājums kalnos kāpējiem. Kā sadzīvot un izdzīvot kalnu ekstrēmajos laika apstākļos un kā  ar šo dabas varenību sadzīvo kalnu reģionu iedzīvotāji, stāsta alpīnists un alpīnisma instruktors Kristaps Liepiņš.

Laika apstākļi kalnos mainās atkarībā no tā, kādā augstumā  cilvēks atrodas kalnā. Kalnu pakājē var būt pat tropisks klimats, savukārt virsotnes ir klātas ar ledu – tas būtu saprotamākais un paredzamākais, runājot pa laika apstākļiem  kalnos. Bet augstumā tie var krasi mainīties, kad pēc mirkļa skaidra debess pazūd aiz mākoņiem un alpīnisti izbauda gan pērkona negaisu, gan lietu, gan sniega vētras. Izbauda gan nebūtu pareizākais  vārds, jo ir gadījumi, kad, piedzīvojot šis dabas stihijas, kalnos cilvēki arī aiziet bojā.

Kāpēc tur, augstienēs, laika apstākļi ir tik neparedzami un kas jāņem vērā kalnos kāpējiem, saruna ar Kristapu Liepiņu.