Ir pieredzes, kuras dzīvē nevaram gūt. Ne katrs no mums var nirt ar delfīniem, redzēt pilsētas no putna lidojuma vai izcili spēlēt tenisu. Taču mūsdienās šis pieredzes var izjust ar virtuālās un papildinātās realitātes tehnoloģijām, kuras attīstītas aizvien straujāk un kuras pēta arī Latvijā.

Virtuālā un papildinātā realitāte – ar šiem jēdzieniem saskaramies aizvien biežāk un ne velti laikā, kad tehnoloģiju industrija lieliem soļiem iet uz priekšu visās dzīves jomās, neatpaliek arī tās, atvieglo mūsu ikdienu un padara to aizraujošāku. Taču virtuālās realitātes pielietojums nav saistīts tikai ar izklaidi un sadzīves industriju. Kā veido un pēta virtuālo un papildināto realitāti un kādas ir šīs jomas attīstības tendences un pielietojums Latvijā, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro virtuālās realitātes pētnieks Vidzemes Augstskolas asociētais profesors Arnis Cīrulis.

Dronu pasaule un šo lidaparātu vadīšanas noslēpumi

Lai piedalītos dronu sacensībās, tev jābūt gan tehniķim, gan video inženierim, gan pilotam, saka „Drone Racining Latvia” dibinātājs Āris Muitnieks. Pirmo reizi Baltijā Priekuļu lidlaukā tikko aizvadīta pasaules kausa izcīņa sacīkšu droniem. Stāsts par šiem mazajiem lidaparātiem, kurus vada gan lūkojoties nelielos monitoros, gan ar 3D brillēm, kuras izmēģināja arī šī sižeta autore Zane Lāce, „uzlidojot” gan uz  griestu lampas, gan zem galda.

Viegls noreibums un pārsteigums, ka piedzīvotas sajūtas, kas līdz šim bija tikai gadījušās miegā sapņojot - lidot pa telpu. Taču dronu sacensību aizsācējam Baltijā Ārim Muitiniekam tas ir pāraudzis nopietna vaļaspriekā un nule aizvadītajā  Pasaules kausa sacensībās  sacīkšu droniem varēja vērot  gan šo aparātu  pilotēšanu, gan sacīkšu dronu simulatorus, 3D, virtuālās realitātes un telekomunikāciju tehnoloģijas.

Āris Muitinieks agrāk nodarbojās ar dažādiem ūdens sportiem, bet nu jau krietnu laiku darbojas dronu pasaulē.

”Manā darbistabā ir dators, 3D printeris, skrūvgrieži, lodētājs, multimetri, signālu testētāji, lādētāji, īsāk sakot – viss kaut kas un vieta tur ir tikai vienam cilvēkam,” atklāj Āris Muitnieks.