Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Sandra un Valdis Ošiņi jau septiņus gadus savā mājas lapā "Garšīgā Latvija" apkopo receptes, kuras ģimenēs nodod no vienas paaudzes nākamai vai arī saimnieces iesaka cita citai. Sandra Ģimenes studijā dalās ar savu ierauga rupjmaizes recepti, gatavo kāpostu tīteņus, kā arī jau iepriekš ir pagatavojusi biezpiena torti.

Sarunās par ēdiena gatavošanu mājās un mājās gatavota ēdiena īpašo garšu, kā arī ģimenes sanākšanas reizēm, kad noteikti galdā tiek celti kāpostu tīteņi, piedalās arī Ošiņu ģimenes bērni Milda un Mārcis un Sandras Ošiņas tēvs Ivars Sondors. Viņš atklāj, ka svētkos arvien tiek cepti un galdā celti pīrāgi, ko cepusi viņa sieva, bet recepti savukārt apguvusi no savas vīramātes.

Ierauga rupjmaize. Sandras Ošiņas recepte

Bez pašu mājās ceptas maizes Ošiņu ģimene nevar iztikt jau vairāk nekā divus gadus. Dabīgo ieraugu Sandrai Ošiņai uzdāvināja draugs, tas nācis no Kurzemes maizes cepējām. Par ieraugu viņa bilst, ka tas ir kā ģimenes loceklis. Visu laiku jāuzpasē, nedrīkst aizmirst. Var arī neizcept katru nedēļu, bet jāpieskata gan. Sandra Ošiņa arī kliedē mītu, ka izcept pašam maizi ar dabīgo ieraugu ir sarežģīti.

Ar ieraugu saimniece arī dalās, to var iegūt no Ošiņu ģimenes apmaiņā pret iecienītām ģimenes receptēm, ko ievietot portālā.

Sastāvdaļas (2 kukuļiem): 850 g rudzu miltu, 800 g silta ūdens, ½ glāzes cukura (Sandra lieto brūno cukuru), sēkliņas pārkaisīšanai pēc izvēles (parasti lieto dažādu sēklu maisījums + ķimeņu sēklas), 1 tējkarote sāls, ieraugs (aptuveni 60 g uz kukuli, bet arī no mazāka daudzuma mīkla izrūgs), šļuka iesala ekstrakta, taukviela (Sandrai patīk sviests) formas ieziešanai un rudzu milti izkaisīšanai, tējkarote cukura un dažas karotes karsta ūdens pārziešanai pēc cepšanas.

Vēl vajadzēs 2 taisnstūra kēksa formas un divus tīrus kokvilnas vai linu virtuves dvieļus.

Pagatavošana. Visas sastāvdaļas ber bļodā, pielej lielāko daļu ūdens, ar rokām samīca viendabīgā, mīkstā mīklā. Tai jābūt ne par biezu, ne šķidru. Ja iezīmē rakstiņu, tam vajag aizplūst.

Noņem daļu mīklas burciņā, tas būs ieraugs nākamajai cepšanas reizei. Ieraugu uzglabā ledusskapī, bet divu nedēļu laikā vajadzētu izcept jaunu maizi, lai ieraugs atjaunotos.

Formu ieziež ar sviestu (arī augšējās maliņas – ja mīkla pakāpjas par daudz uz augšu, tā var pielipt arī tur), izkaisa ar rudzu miltiem. Mīklu liek formā tā, lai tā augšējā daļā būtu 1/3 tilpuma brīva vieta rūgšanai. Nolīdzina virsmu sākumā ar mīklas lāpstiņu, beigās ar slapju roku. Pēc vēlēšanās pārkaisa ar sēkliņām vai ķimenēm.

Ar koka skaliņu vai kādu irbuli ievelk rakstus – tas palīdzēs pret plaisāšanu. Formas pārsedz ar tīru virtuves dvieli, liek siltā vietā uz kādām sešām stundām. Var cept arī ātrāk, ja forma pierūgusi pilna.

Krāsni ieslēdz uz 200 grādiem. Liek maizi krāsnī cepties. No brīža, kad krāsns uzkarsusi, cep vienu stundu vai kādas desmit, piecpadsmit minūtes ilgāk. Kad maize gatava, var just pēc smaržas un krāsas. Atceroties lauku maizes cepēju veco paņēmienu ar paklaudzināšanu, secināju, ka šī pazīme darbojas arī formas maizei. Ja maize ir gatava, pieklauvējot skaņa ir dobja.

Tūlīt ņem laukā no formas, ar otu gatavo maizi pārziež ar karstu cukurūdeni, nožāvē. Kukuļus satin katru divos dvieļos un atstāj atdzist.

Ēst var sākt nākamajā dienā, karsta rudzu maize ir pārāk smags pārbaudījums cilvēka vēderam. Atdzisušu maisiņā var uzglabāt kādu nedēļu vai pat ilgāk.

Kāpostu tīteņi jeb “golubci”

Sastāvdaļas. 1 vidēji liela kāpostgalva (tik liela, lai to var ievietot jūsu lielākajā katlā un pārliet ar ūdeni), 700 g jauktas maltās gaļas - liellopu un cūkgaļas, 2 olas, 1 vidējs sīpols, burciņa tomātu mērces (0,5–0,8 l pēc garšas), eļļa cepšanai, 200 ml saldā vai skābā krējuma, 1 ēdamkarote ķimeņu sēklu, 4 ēdamkarotes kviešu miltu (2 karotes gaļas pildījumam un 2 karotes mērcei), 1 ēdamkarote kartupeļu miltu, pāris šķēļu baltmaizes, sāls, malti melnie pipari.

Pagatavošana. Kāpostam noņem virsējās lapas, ja tās ir bojātas, un ar asu, garu nazi apgriež apkārt kacenam. Kacenu izņem ārā.

Kāpostu liek lielā katlā ar kacena caurumu uz leju, pārlej ar vārošu ūdeni, uzliek katlam vāku un uzvāra. Kad kāposts pavārījies minūtes piecas, apgriež to ar kacena caurumu uz augšu un, turpinot vārīt uz maza karstuma, uzmanīgi ar dakšiņu atdala pa lapai. Lapas liek uz šķīvja kaudzē. Kāposta buljonu atstāj tīteņu vārīšanai.

Kad lapas padzisušas, ar nazīti nogriež biezo dzīslu pie lapas pamatnes. Ir vēl otrs paņēmiens, kā sagatavo lapu tīšanai – cieto dzīslas daļu izklapē ar gaļas āmuriņu. Svarīgi, lai lapa būtu elastīga un labi locītos, bet paliktu pēc iespējas vesela, bez caurumiem.

Sīpolu nomizo un smalki sagriež. Baltmaizes šķēles aplej ar ūdeni un izmērcē. Bļodā liek malto gaļu, izmērcēto maizi, kam nospiests liekais ūdens, sīpolus, olas, kviešu un kartupeļu miltus, ķimenes, krietnu šķipsnu sāls un maltu melno piparu. Samīca viendabīgā masā.

Veido tīteņus. Uz kāposta lapas pie tuvākās malas liek gaļas pildījuma piku, veido garenu formu. Pārliek lapas priekšējo malu. Pārliek lapas labo malu. Pārliek lapas kreiso malu. Pildījumu sāk tīt lapā. Satin līdz galam un liek traukā ar vaļējo malu uz leju.

Tā satin visus tīteņus. Lapas, kas par mazu tīteņa veidošanai, var sagriezt gabalos un pievienot katlā, kur vārīsies tīteņi. Uz karstas pannas nelielā eļļas daudzumā tīteņus apcep brūnus no abām pusēm. Apceptos tīteņus liek katlā kāposta buljonā. Starp kārtām pievieno tomātu mērci. Kad visi tīteņi apcepti un salikti katlā, ja nepieciešams, pievieno ūdeni tā, lai tie ir pārsegti, un vāra uz lēna karstuma aptuveni stundu.

Krūzītē pāris karotes miltu atšķaida ar aukstu ūdeni un ietumē mērci. Mērcei var pievienot skābu krējumu, sāli un piparus pēc garšas. Var mērces gatavošanu pabeigt, kad tīteņi izņemti no katla, bet var to darīt tāpat, uzmanīgi ar karoti pamaisot un iecilājot mērci starp tīteņiem.

Tīteņus pārliek bļodā. Pasniedz karstus, pārlietus ar mērci. Garšīgi ar vārītiem kartupeļiem vai kartupeļu biezeni.  

Biezpiena torte

Obligātās sastāvdaļas. 700 g vājpiena biezpiena, 500 ml salda krējuma, 5 ēdamkarotes (ar kaudzīti) cukura, 1 citrona miziņa, 100 g marmelādes, 4 ēdamkarotes želatīna (3 karotes biezpiena masai, 1 karote rotājumam), 150 ml (apmēram) auksta piena, 1 lielā paciņa Selgas cepumu (200 g)

Sezonas sastāvdaļas (daudzumu var mainīt pēc vajadzības). 2 banāni, ½ kg zemeņu, melleņu, persiku, bumbieru vai citu svaigu augļu

vai 150 g persiku kompota, 150 g ananāsu kompota, 250 g ķiršu kompota

vai žāvētie augļi un rieksti.

Pagatavošana. Formas pamatu izklāj ar cepumiem. Biezpienu sajauc ar cukuru, uz smalkās rīves norīvē citrona miziņu, piejauc masai. Sagriež gabaliņos un pievieno marmelādi un augļus. Iemaisa biezpiena masā. Sakuļ saldo krējumu.

Želatīnu (3 ēdamkarotes) aplej ar aukstu pienu, lai uzbriest. Uzbriedušo želatīnu ūdens peldē izšķīdina un piejauc biezpienam. Pēc tam biezpienu uzmanīgi iecilā un iemaisa putukrējumā.

Uz cepumiem lej pusi biezpiena-putukrējuma masas. Uzber pusi ogu. Pārlej atlikušo biezpiena masu. Izlīdzina. Ja vēlas, var torti rotāt uzreiz – lietojot svaigas zemenes un mellenes vai avenes – ogas liek uzreiz uz mīkstās biezpiena masas un uzmanīgi piespiež. Starp ogām var saspraust piparmētru vai melisas lapiņas. Svaigo ogu rotājumam želeju var nepārliet.

Liek ledusskapī sastingt vismaz uz 2 – 3 stundām. Griež gabaliņos un pasniedz kārumniekiem!

Šai kūkai ir dažādas variācijas atkarība no sezonas, kurā gatavo. Ģimenes studijas viesošanās reizē tapa kūka ar brūklenēm un nektarīniem.

Plašāki visu šo recepšu apraksti pieejami mājaslapā "Garšīgā Latvija".