Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pētījumi liecina, ka sievietes, kas pēc 40 gadu vecuma bez medikamentu vai citu neauglības ārstēšanas līdzekļu palīdzības dzemdē bērnu, parasti dzīvo ilgāk nekā sievietes, kas šajā vecumā bērnus vairs nedzemdē. Kādi ir vēlīno grūtniecību  ieguvumi un kādi riski?

"Es aicinu nepieskarties tādiem klišejiskiem piegājieniem - cik tur tie gadi. Ļoti daudzus no riskiem, kas draud mūsu veselībai, var izmainīt aktīvs dzīves veids – pareizs uzturs un rūpes par veselīgu naktsmieru un savu dzīvi līdz tai bērniņa ieņemšanai. Kāpēc gan mēs nerunājam par to, cik ļoti olnīcas bojā agrīna smēķēšana un alkohola lietošana? Katrā vecuma posmā ir zināmi riska faktori – gan veselībai, gan prāta spējai, bet tas nekas. Nav svarīgi, kāds cipars pasē. Galvenais ir, kā cilvēks jūtas un kāda ir dzīves kvalitāte," uzskata Kaija Gulbe.

Ģimenes studijā uzklausām dzemdību nama vecmāti Baibu Zelku, ģimenes psihoterapeiti Kaiju Gulbi, kā arī vecmāti - Dinu Cepli, kura norāda, ka, mainoties laikam, mainās arī mūsu uzskati, un tas, kas skaitlis, kas ir pasē, ne vienmēr atbilst gatavībai radīt pēcnācējus: "Ja mēs kādreiz par vecu pirmdzemdētāju runājām pēc 30, tad tagad tieši tāpat domājam, ka veca varētu būt tā pēc 40. Tas tikai rāda, cik subjektīvi tas viss ir. Laikam ejot, piemērojam citus rāmjus un spējam akceptēt citas robežas. Domāju, ka tā dzīves kvalitāte arī nosaka, kad mēs spējam radīt un kurā vecuma posmā gribam to darīt."