Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērna atstāšana bez uzraudzības ir viens no galvenajiem iemesliem nelaimes gadījumiem, kuros cieš vai pat iet bojā bērni.

Janvāra bēdīgā statistika: 10. janvārī privātmājā ugunsgrēkā Rēzeknē bojā gāja 12 gadus veca meitene, ugunsnelaimi varētu būt izraisījusi no krāsns izkritusi degoša pagale, negadījuma brīdī meitene mājās bija viena, jo tēvs atradies slimnīcā; 17. janvārī ugunsgrēkā Rīgā dzīvoklī bojā gāja gadu un astoņus mēnešus veca meitenīte, nelaimes brīdī mājās nebija meitenītes mamma; 25. janvārī Juglā atrasts miris septiņus mēnešus vecs zīdainis, kuram vecāki nebija pievērsuši uzmanību 12 stundas. Vienojošais šiem notikumiem – bērns atstāts bez uzraudzības.

Ģimenes studijā par bērnu uzraudzīšanu disktutē Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga un Ziemeļvalstu ģimnāzijas sociālā pedagoģe, arī Latvijas sociālo pedagogu asociācijas viceprezidente Rita Kalniškāne. Pieredzē dalās divu bērnu mamma Zane Johansone.

Likums strikti nosaka - bērnu līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt vienu bez pieaugušas personas vai personas, kas nav jaunāka par 13 gadiem, uzraudzības. Ja bērnam ir 7 – 8 gadi, jāizvērtē bērna briedums, vai viņš var palikt mājās viens. Vecākiem jāpārliecinās, ka bērns jūtas komfortabli situācijā, kad paliek viens, vai viņš zina, kā rīkoties kritiskā situācijā un kā sazināties ar vecākiem.

Ilona Kronberga uzskata, ka nepieciešami konstruktīvi risinājumi, kā palīdzēt vecākiem nodrošināt bērnu uzraudzību.

Jaunākā skolas vecuma bērns ir nepieskatīts, ja pēc skolas ir viens garas stundas mājās, kamēr, piemēram, vecāki strādā. Speciālistes iesaka piesaistīt kādus resursus, lai uzraudzītu bērnu. Iesaistīt viņu kādos pulciņos, nodarbībās. Ja tiešām nav alternatīvas, jābūt iespējai mammu sazvanīt. Pārnākot mājās vienmēr vajag pārrunāt, kā bērns aizvadījis dienu. Ne tikai kā gāja – labi gāja līmenī.

Latgalē uzrunāto bērnu vecāku pieredze un viedokļi atšķiras jautājumā, vai atstāt bērnus vienus pašus ir pieļaujama norma un ierasta prakse.