Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


18. novembrī ikviens aicināts doties uz svinīgajiem pasākumiem vai godināt valsti draugu lokā rakstainos cimdos.

Jau tagad, tuvojoties laikam, kad tā vien gribēsies paslēpt rokas siltos cimdos, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs un cimdu meistari aicina ikvienu iesaistīties akcijā „Cimdotā Latvija” un valsts 100. dzimšanas dienai sarūpēt sev pašiem un dāvināt citiem vienu no senākajām Latvijas cilvēku vizītkartēm – rakstainus cimdus, lai 18. novembrī varētu koši un silti svinēt Latvijas svētkus.

Par akciju un rakstaino cimdu adīšanas un valkāšanas tradīcijām Latvijā raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta uzņēmuma "Tīne" direktore Ināra Vizma, Latvijas Valsts simtgades biroja vadītājas vietniece Inga Oliņa un Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Vēl līdz 18. novembrim var paspēt noadīt rakstainu cimdu pāri. Akcijas “Cimdotā Latvija” ietvaros būs adīšanas meistarklase 17. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Linda Rubena atklāj, ka veido meistaru karti, kur būs norādīts, kurās Latvijas vietās, kuras tautas lietišķās mākslas studijas rīko kādas meistarklases, izstādes vai kādas citas aktivitātes saistībā ar rakstainiem cimdiem. Vismaz 50 studijās nodarbojas ar cimdu adīšanu. 

Inga Oliņa aicina 18. novembrī vilkt rokās rakstainus cimdus, sūtīt sveicienus draugiem, publicējot sociālajos tīklos bildes lietojot tēmturi #LV100. 

Cimdus latvieši dāvināja mūža nozīmīgākos godos – kāzās un bērēs. Balti pirkstaiņi ir līgavaiņa cimdi, ko dāvināja izredzētā kāzās un tos nesa pie jostas. Visticamāk,ka arī šodien, ja līgava līgavainim uzdāvinātu rakstainus pirkstaiņus, viņš tos valkātu ar prieku.

Ir bijuši ikdienas cimdi un godam. Ikdienai ar vienkāršu rakstu un divām krāsām, vairāk krāsām un smalku rakstu – goda cimdi. Ir bijuši arī smalki adīti cimdi, ko vilka tikai īpašos godos un nodeva no paaudzes paaudzē.

Mūsdienās ir mainījusies cilvēku attieksme pret cimdu. Mūsdienās cilvēki rakstu vairāk vērtē – patīk vai nepatīk.

Vislabāk cimdus adīt no aitas vilnas dzijas, bet cimdus vajadzētu mazgāt ar rokām, vislabāk ar šampūnu.

Sals pret kodēm vislabāk pasargā, tāpēc cimdus vajag vilkt rokās!

Kādreiz adīja cimdus ar 25 – 30 valdziņiem uz adatas no smalkas dzijas, līdz ar to arī raksts bija smalkāks, tagad ir līdz 15 valdziņiem uz adatas, un raksts veidojas rupjāks.

Reti, kad uz ielas nāksies sastapt cilvēkus ar vienādiem rakstainiem cimdiem.