Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Bez vajadzības cilvēkiem nevajadzētu atteikties no produktiem, kas satur glutēnu jeb izvēlēties bezglutēna diētu, pārliecināti raidījuma Kā labāk dzīvot viesi.
Par bezglutēna diētas labajām un sliktajām pusēm diskutē uztura speciāliste Gundega Rudzīte, ēdienu blogere, kurai patīk gatavot, Anna Birmane un ārsts endoskopists, gastroenterologs Ivars Tolmanis.
Bezgletēna diēta jāievēro tiem, kas sirgst ar celiakiju. Taču pēdējā laikā popularitāti iegūst bezglutēna diētas, lai atbrīvotos no liekā svara. Vai no pārtikas, kas satur glutēnu, ieteicams būtu atturēties arī tiem cilvēkiem, kuriem organisms glutēnu pārstrādā?
"Noteikti nevajadzētu ievērot bezglutēna diētu cilvēkiem, kam nav celiakijas problēmu. Ikdienā bieži saskaramies ar to, ka bezglutēna diēta ir modes lieta. Cilvēks, kurš nolēmis mēģināt šo diētu, neizslēdz tikai glutēnu, bet visu graudaugu grupu, kas nebūtu pareizi. Ja runājam par sabalansētu uzturu, graudaugu grupa ir visvairāk vajadzīga organismā," analizē Gundega Rudzīte.
"Runājot par diētām no ārsta pozīcijas, piederu pie tiem, kas uzskata, pirms ķeras pie jebkādas diētas, ir jāsakārto dažas citas lietas organismā,” norāda Ivars Tolmanis. “Pirmkārt, tā ir fiziskā veselība, kas cilvēkam ir ļoti svarīga. Otra lieta, kas neapšaubāmi ir jāapsver pirms jebkuras diētas uzsākšanas, ir emocionālā veselība. Cilvēki nereti aizmirst, ka viņu emocionālā veselība koordinē gan viņu domāšanas veidu, gan vēlmi izvēlēties kādu diētu vai ārstēšanās veidu.”
Ārsts atzīst, ka praksē bieži sastop cilvēkus, kas vispirms domā par diētu, bet par viņa minēto faktoru sakārtošanu vēlas domāt vēlāk. Viņš uzskata, ka tā ir lieka resursu tērēšana.
“Vajag turpināt ēst miltus, ja nav problēmu. Jāēd viss, neizslēdzot kādu konkrētu produktu," uzskata arī Anna Birmane. "Protams, var iekļaut kādus citus miltus. Piemēram, pamēģināt šokolādes kūku izcept ar mandeļu miltiem un pievienot dažādas garšas, bet izslēgt noteikti ne. Liekas esam vergi sociāliem medijiem."
Tolmanis min, ka bezglutēna diēta nav kaitīgākais ārstēšanas veids veselam cilvēkam, bet ir trīs dzīves periodi, kad ierobežojošās diētas slēpj sevī risku: tas ir augšanas periods – bērniem laikā no diviem gadiem līdz pubertātei; otrs riskantais periods ir grūtniecības laiks sievietēm un trešā situācija – jebkura smaga slimība, ja vien diētas izvēle nav mērķtiecīgi saistīta ar slimību.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
video nosaukums: The Truth about Gluten
IU6jVEwpjnE
tur par glutenu stāsta :Adrian J. den Boer DC, ND
Educated in both the Netherlands and the United States, Dr. Adrian den Boer is a board-certified and licensed Naturopathic and Chiropractic physician.
The Truth about Gluten
https://www.youtube.com/watch?v=IU6jV EwpjnE
Raksts krievu val.(ГЛЮТЕН: КОНЕЦ ЭПОХИ ЗЕРНА):
http://pangeaflow.tumblr.com/post/10 8426175703
citi saistīti video :
https://www.youtube.com/watch?v=J6JrHteOsI I
https://www.youtube.com/watch?v=15aY55alHZ4
https://www.youtube.com/watch?v=Psnn9ttL6A0
utt.
Diemžēl ieslēdzu radio nesen, tapēc nedzirdēju pilnībā visu raidījumu.
Mans jautājums- vai auzas satur glutēnu? Bieži tiek uzsvērts, ka uzsākot bezglutēna diētu, ir jāizvairās no auzu lietošanas!
Paldies!
Tikai cilvēki varēja izdomāt ka mums sēklas ir jāsamaļ un ir jāindē savu organismu dienu dienā.
Glutēns ir galvenais iemesls kadēļ latvieši svara ziņā ļoti naski ķer rokā rietumus.
Galvenais hormons kurš ir atbildīgs par svara uzkrāšanu ir INSULĪNS.
INSULĪNS ir vajadzīgs lai šķeltu glutēna proteinus un pārvērstu tos energijā.
Elementāri- vairāk glutēns, vairāk INSULĪNS, vairak INSULĪNS, vairak jusu kermenis uzkras visu ko jūs ēdiet.
Ja insulīna limenis ir paaugstināts tad pilnigi viss tiek uzkrāts, neatkarigi no tā cik veselīgs.
Tādējādi arī veidojas enerģijas uzplūdi un vairojas nogurums un ir izteikti noguruma posmi no dienas dienā.
Respektīvi cilvēki paši sevi INDĒ.
Turklāt pētījumi pierāda ka vēžu šūnas nespēj pārslēgties no ogļhidrātiem kā barības vielām uz taukiem kā barības vielām.
Cilvēka organisms ir ģenētiski radīts lai dzivotu uz taukiem nevis ogļhidrātiem.
Nožēlojami ka netiek cenzēts ko mēs savai tautai stāstam.
Atliek vien ieklausīties savā organismā un kā tas reaģē uz dažādām partikām un mums nebūtu vajadzība sēdēt uz diētām.
Mūsu priekšteči ļoti labi zināja ko cilvēkam vajag un ko nevajag.
Karlis Elmanis
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X