Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vai latvieši ir sēņu ēdāju tauta? Cik Latvijā ir indīgo sēņu, kas bīstamas veselībai? Vai ezim garšo sēnes? Tie ir tikai daži jautājumi, ko raidījuma vadītāji uzdos muzeja speciālistiem mirkli pirms gadskārtējās sēņu izstādes atklāšanas Dabas muzejā.

Par ēdamām un neēdamām sēnēm stāsta Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele. Viņa smej, ka “mirstamo sēņu”mums nemaz tik daudz nav, tās, kas vienreiz ēdamas, bet saindēties var ar vairākam sēnēm. Piemēram, ja ceps svaigus nevārītus vilnīšus, ir iespēja saindēties.

Inita Dāniele norāda, ka jāuzmanās arī no ļoti jaunām sēnītēm, kam vēl nav pat iekrāsojušās cepurītes. Arī mazām baraviciņām nevar redzēt sēnes pazīmes un tā var nogriezt kaut ko indīgu.

Starp citu, skaistā sarkanā mušmire nemaz nav tik indīga – saindēšanās pazīmes kā pie alkohola delīrija. Neiesaka ēst arī cūcenes, jo tās satur kancerogēnu vielu.

Sēņu dienas Dabas muzejā notiek kopš 1951. gada. Inita Dāniele arī atklāj, ka tikai pāris reizes trīsdesmit gadu laikā, kopš strādā muzejā, izstāde nav rīkota, jo bijis ļoti sauss. Bet vienu gadu izstādi nācies pārtraukt, jo uznāca sals un sēnes vienkārši nosala, jo nav bijis, ko mainīt. Sēnes ilgi nevar uzglabāt svaigas, tāpēc Sēņu izstādes eksponātus maina katru dienu.

Mikoloģe Diāna Meijere stāsta par piepēm un pūpēžiem. Arī daudzi pūpēži ir ēdami, tikai jāzina kuri un kā tos pagatavot.

Latvijas Entomoloģijas biedrības pārstāvis Jānis Dreimanis iepazīstina ar Gada kukaini 2014 - Mannerheima īsspārni (Oxyporus mannerheimii), kas par dzīves vietu izvēlas dažādas cepurīšu sēnes un piepes un arī pārtiek no sēnēm.

Muzeja kafejnīcas Cielava pavāre Gunta Lintere vāra baraviku zupu. Turklāt sēnes zupai pavāres lasa pašas. Sēņu zupas noslēpums ir vienkāršs: sēņu buljonā liek burkānus, saceptus sīpolus un saceptas baravikas, protams, dilles. Vārīt nevajag ilgi, jo sēnes jau ir saceptas.