Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pasaulē gaiss kļūst arvien piesārņotāks un veselības eksperti uzskata, ka piesārņotais gaiss pilsētās rada nopietnas problēmas. Kā tas ietekmē mūsu veselību un kā izvairīties no piesārņojuma radītajām sekām,  raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Veselības inspekcijas pārstāvis eksperts vides veselības jautājumos Normunds Kadiķis, medicīnas zinātņu doktors, Latvijas Alergologu asociācijas priekšsēdētājs Māris Bukovskis un Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta Higiēnas un arodslimību laboratorijas vadītāja un vadošā pētniece Inese Mārtiņsone.

“Veselībai bīstamāks ir tas gaisa piesārņojums, kas nav saredzams, tas ir gāzveida piesārņojums, sīko cieto daļiņu piesārņojums, ko var noteikt tikai ar mēraparātiem. Taču cilvēkus vairāk satrauc tas, kas ir redzams, jeb putekļi,” norāda Normunds Kadiķis. 

Pasaules veselības organizācija uzskata, ka gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai – tūlīt aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas. Pastāvīgi ieelpojot lielu daudzumu sīku daļiņu, palielinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, elpošanas orgānu slimības un vēzi. Lai gan Latvijā gaisa kvalitāte ir laba, Rīgā konstatēta īpaši augsta putekļu koncentrācija.

Lielpilsētā galvenās problēmas rada slāpekļa oksīds, kas rodas no autotransporta izmešiem, un cietās daļiņas, bet Rīgā situācija ir daudz labāka nekā daudzās citās pilsētās. Jo atrodas līdzenumā un šeit ir pietiekami vējains, atzīst Normunds Kadiķis.

Runājot par gaisa piesārņojumu darba vidē, kas var radīt veselības problēmas, Inese Mārtiņsone norāda, ka cilvēki bieži neizmanto individuālos aizsardzības līdzekļus darbā, piemēram, putekļu masku, aizbildinās, ka traucē.

Šobrīd vairāk uzmanību pievērš iekštelpu gaisa kvalitātei, jo tā līdz šim bijusi mazāk novērtēta. Attiecībā uz ārtelpu gaisa kvalitāti tiek veikti mērījumi un spēkā ir dažādi normatīvi, taču attiecībā uz iekštelpu gaisa kvalitāti šādu normatīvu nav. Ir tikai Pasaules veselības organizācijas ieteikumi.