Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Jaunās prasmes un tehnoloģijas ir vajadzīgas, jo nevaram dzīvot tikai pagātnē. Paši esam ieguvēji, ja papildus šīm jaunajām prasmēm saglabājam senās prasmes," raidījumā Kā labāk dzīvot vērtē Ieva Pīgozne.

Ja pirms simts gadiem plostniekam teiktu, ka par viņa amata prasmēm vēstīs vien vecas fotogrāfijas, muzeju stendi un kāda piemirsta dziesma, tad noteikti viņš tam neticētu. Ko nu tik tāla pagātne, pirms trīsdesmit gadiem faktiski pazuda mašīnrakstītājas profesija un vēl varēsim atrast citas amata prasmes, kas pavisam nesen bija ļoti noderīgas, bet  2018. gadā vairs nav nepieciešamas. Tomēr ne visu var mērīt kategorijas te un tagad. Ir senas prasmes bez kurām pilnīgi mierīgi var iztikt, bet, ja tās pazaudēsim un nebūs to pārmantojamības, varam zaudēt ja ne gluži visu, tad daļu savas latviskās identitātes. Un tas attiecas ne tikai uz latviešiem. Kāpēc nepieciešams saglabāt senās prasmes un kāpēc svarīgi, lai seno amatu pratēji savas zināšanas nodotu nākamajām paaudzēm, nodrošinātu pārmantojamību, raidījumā Kā labāk dzīvot pieredzē dalās kultūrvēstures pētniece, mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne, rokdarbniece, kurai patīk aušana, Iveta Saimanova un žurnāliste Anitra Tooma.

Katru gadu attālināmies no senā dzīves veida, kāds bija latvietim lauku sētā. Līdz ar to zūd arī prasmes, kas bija cilvēkiem lauku sētā. Sadzīviskas un mājturības prasmes – ēdiena, apģērba gatavošana, koka darbi.

Ir praktiskās izdzīvošanas prasmes, bez kurām grūtos apstākļos neizdzīvot. Lai no tā izvairītos, ir vajadzīgas praktiskās izdzīvošanas iemaņas. Taču ir lietas, kas pazūd uz neatgriešanos, un pat arheologi tās nevar restaurēt.

Latviešu tautas tērpu varētu sašūt arī ķīnietis, bet ne tā, kā to darīja mūsu vecmāmiņas.

Adatas pinuma adījumu un celošanu neviena automatizācija nevar aizstāt.

Nepalaist garām to, kas ir ģimenē, vajag izprašņāt vectētiņus un vecmāmiņas par dažādām prasmēm.

Šobrīd kopējam etnogrāfiskos tērpu, kur ir liela ietekme no tautām, kas šeit valdīja, bet varam kopēt tērpus, kas bija Latvijas teritorijā dzīvojošām tautām pirms 1000 gadiem, kad cilvēki, kas šeit dzīvoja, nebija nevienam kalpi.

Ja cilvēks nemāk iešūt pogu, kas notiks, ja viņam tā iztrūks – izmetīs apģērbu, kas ir neekoloģiski, vai skries pie speciālista, kas ir neekonomiski.

Svarīgs ir skolotājs un domubiedrs blakus, kas amatu ierāda, kas atklāj nianses.

Seno amatu prasmēm aug pieprasījums no izklaides industrijas.