Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Mēs visi esam pieraduši, ka veikalā nopērkamā pārtika ir iepakota dažāda veida plastmasas izstrādājumos. Pārtikas iepakojums. Kas par to jāzina patērētājiem un kādu iepakojumu drošāk izvēlēties – plastmasas vai stikla, un cik nekaitīga ir iepakojumiem izmantotā plastmasa? Vai tiešām 99 % Latvijas iedzīvotāju , dzer ūdeni no plastmasas pudelēm, kas Francijā būtu aizliegtas?  Raidījumā Kā labāk dzīvot skaidrojam, kā patērētājam saprast, kurš iepakojums ir nekaitīgs un kuru labāk neizvēlēties. Stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, Pārtikas tehnoloģijas fakultātes asociētā profesore Sandra Muižniece-Brasava un Rīgas Tehniskās Universitātes Polimērmateriālu institūta pētniece Velta Tupureina.

Polimērmateriālu plastmasā ir daudz. Plastmasas īpašības var mainīties atkarībā no tā, kādas vēl komponentes iekļauj tās sastāvā.

Plastmasām, kurām pamatā ir atšķirīgi polimēri, to īpašības var būtiski mainīties, atkarībā no tā, kādas vēl komponentes iekļauj plastmasas sastāvā. Tas dod iespēju no viena polimēra izveidot materiālus ar atšķirīgām īpašībām, kurus var lietot atšķirīgās nozarēs. Piemēram, polivinilhlorīds, ko lietu konfekšu kārbām, ir tas tas pats materiāls, kas galantērijas izstrādājumiem, arī linolejs var būt no tā paša polimēra.

Uz jebkura plastmasas izstrādājuma ir reljefs trīsstūrītis ar ciparu, kas norāda polimēra veidu.

Plastmasas pudeles, kurām izmantots polikarbonāts, nevajadzētu izmantot atkārtoti mājās, jo tajās var veidoties mikroplaisiņas, no tām var „migrēt” ārā kaitīgās vielas.