Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dzīves kvalitāti mēdzam saistīt ar materiālo labklājību, taču psihologi apgalvo – dzīves spēku palīdz saglabāt nevis naudas, bet mērķu esamība – kaut nelieli mērķi jāturpina izvirzīt līdz pat sirmam vecumam. Ja divdesmitgadīgs jaunietis dzīvo bez mērķa, viņš var būt vairāk vecs un vairāk izjust dzīves bezjēdzību nekā cilvēks dziļā vecumā, kurš turpina izvirzīt nelielus, bet sev svarīgus mērķus. Kad beidzas mērķi, beidzas dzīve. Raidījumā Kā labāk dzīvot diskutējam par spēju izvirzīt mērķus un to saistību ar dzīves kvalitāti ar Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas profesori Gunu Svenci un asociēto profesori Inetu Helmani, RPIVA Pētniecības un inovāciju daļas vadītāju.

Cilvēkam svarīgi ievērot ikdienā formulu 7:3 – 70 % esi aktīvs, 30% atpūties, skaidro Guna Svence. Ja cilvēks jau no no rīta jūt, ka nav spēka, iespējams organisms vienkārši reaģē, ka neesi ievērojis šo formulu. Ja strādā sešas dienas nedēļa un spēka nav piektdienā, tas ir normāli, ķermenis saka, ka grib atpūsties.

Cilvēks, lai justu apmierinājumu, viņš ne tikai ēd un klausās mūziku, bet arī komunicē. Pierādīts, ka smadzenēs veidojas viela oksitocīns, kas rodas automātiski, kad cilvēks izjūt baudu komunicējot. Piemēram, viņš sajūt prieku no tā, ka saņem “like” sociālos tīklos, ka pasaka komplimentu.

“Divas brīvdienas nedēļa ir adekvāti, jo medicīniski ir pierādīts, ka mums ir septiņas dienas, bet tie 70 aktīvie procenti ir līdz piektdienas vakaram,” turpina Svence. Ja strādājām arī sestdienā, organisms uz to reaģē, var būt arī garīga pārslodze iespējama un vienkārši gribas atpūsties.

Vēl kāda formula 5:4:10 – 50 % cilvēka dzīves ilguma, laimes izjūtas un veselības nosaka ģenētika, 40% ir brīvā griba un treniņš, ko apzināti izvēlies, kā dzīvi pagarināt, 10 % ir ārējie notikumi, kas var pārvērsties par 50%, ja neko nedari ar sevi, necenties izmainīt to, kas tevi apzināti nomāc.

Vai nodzīvosi līdz sirmam vecumam, nosaka ģenētika. Bet 40 % ir tie, ko var mainīt.