Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Osteoporoze ir kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu garumā. Latvijā tā skar vairāk nekā 200 000 cilvēku un tā pārsvarā skar vecāka gada gājuma cilvēkus, tāpēc īpaši svarīgi to laikus diagnosticēt un uzsākt ārstēšanu, jo laicīgi atklājot osteoporozi, to ir iespējams novērst. Par slimības profilaksi un ārstēšanu raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta daktere, interniste Maija Mukāne, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" Latvijas osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas valdes locekle, un Aina Bajaruna, Latvijas osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas atbildīgā persona.

  • Osteoporoze ir slimība, kas skar visus kaulus organismā, kaulu struktūra paliek trauslāka ar lielāku risku salūzt.
  • Osteoporozes veidošanos var ietekmēt hormoni, tas, cik labi uzņemts kalcijs un D vitamīns līdz 30 gadiem, kad tiek sasniegts kaulu masas maksimums, tāpat šīs slimības veidošanos var ietekmēt atsevišķas slimības. Pacientiem ar cukura diabētu var būt trauslāki kauli. Nav viena vai divu faktoru, kas to ietekmē kaulu struktūras trauslumu.
  • Sievietes lielāka riska grupa, bet arī vīrieši slimo ar osteoporozi. Sievietei osteoporozes risks parādās ap 65 gadiem, vīriešiem – ap 75 gadiem.
  • Lai mūža otrā pusē izvairītos no iespējas saslimt ar osteoporozi, jau mazos gados un pusaudža periodā daudz jādzīvojas pa āru, jābūt aktīviem. Uzturā jālieto ar kalciju bagāti produkti. Ar čipšiem un saldinātiem dzērieniem kaulu masu nevar palielināt!
  • Vegāns, ēdot tikai spinātus, dienas kalcija normu neiegūs.
  • Sievietei pēc menopauzes iestāšanās noteikti jāuzņem papildus kalcijs un D vitamīns.