Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Liels “grābeklis” - cilvēki nav gatavi pastāstīt par savu ideju, baidoties, ka to kāds nozags; otrs “grābeklis” ir pārdošana – stāstīt, ko dara un kā dara. Iļja Krūmiņš atzīst, ka nestāstīt un nedalīties ar ideju ir muļķīgi, neviens to nezags, jo būs slinkums realizēt.

Domājot par eksportu, tipisks maldīgs pieņēmums ir – man ir dabīgs produkts, ieturēts pelēkos toņos, tāpēc tas būs interesants Skandināvijas tirgū. Patiesībā Skandināvijas tirgus ir ļoti noslēgts un nelabprāt strādā ar jauniem piegādātājiem. Riski atkarībā no katras valsts tirgus ir dažādi. Labāk izmēģināt tirgu paplašināt tuvākajās kaimiņvalstis, vai sadarbojoties ar uzticamiem partneriem ārvalstīs.

Nav patīkami uzkāpt uz grābekļa, vēl sliktāk uzkāpt uz tā vēlreiz. Raidījumā Kā labāk dzīvot šoreiz finanšu institūcijas "Altum” speciālistu un jauno uzņēmēju gūtās mācības, kā nepieļaut nopietnas kļūdas, tiem, kas tikai sāk savu ceļu biznesa pasaulē. Saruna par finanšu atbalstu jaunajiem uzņēmējiem, par mācībām, kas ir gūtas iepriekšējo granta programmu laikā un arī ikdienā, darbojoties ar biznesa idejām. Pieredzē dalās uzņēmēji, kas ir uzkrājuši nopietnu zināšanu bagāžu, kā pareizi sākt jaunu dzīvi biznesa vidē. Raidījuma viesi: "Altum" pārstāvis Kristians Pudāns, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Projektu vadības pārvaldes Investīciju nodaļas vadītājs Jānis Prūsis, viņš ir stāvējis klāt programmai jau visus deviņus gadus un trīs uzņēmēji: "Learn IT" līdzīpašniece Elīna Ingelande, SIA "BSA projects" (kabeļveikborda parku aprīkojums) īpašnieks Jānis Jansons un SIA "Plus Pedal" (elektroniskās mūzikas efektu ierīces ģitārām) ražošanas pārstāvis Iļja Krūmiņš.

Eksperti atgādina, ka var un arī vajag celt gaisa pilis, bet biznesa uzsākšanai ir vajadzīgs stingrs pamats, vajadzīga realitātes sajūta. Bet, lai finansējumu saņemtu ir jābūt kaut kādā veidā unikālam.

Kristians Pudāns norāda, ka nauda uzņēmēju atbalstam ir vairāk pieejama, nekā spējam apgūt. Naudas ir daudz, tā jāspēj tikai paņemt. Lielākoties pēc atbalsta vēršas cilvēki vecumā no 30 – 50 gadiem, viņi turpina darīt to, ko māk, strādāt savā profesijā, tikai izvēlas darīt to individuāli, veidot savu uzņēmumu.