Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir uzsācis jaunu izglītojošu kampaņu „Atbildīga aizņemšanās – sauc lietas īstajos vārdos!”. Par šīs kampaņas nepieciešamību raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa un šī centra vecākā eksperte Aiva Sermuse un zinātņu doktors ekonomikā Latvijas Universitātes asociētais profesors Jānis Priede.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sadarbībā ar Latvijas Universitāti veicis pētījumu “Distances jeb ātro kredītu izmantošana Latvijā” rezultātiem, uzsākot vērienīgu informatīvi izglītojošo kampaņu “Atbildīga aizņemšanās — sauc lietas īstajos vārdos!”.

Pētījuma rezultāti rāda, ka patērētāju finanšu pratība praksē ir zema — 32 % nav uzkrājumu veidošanas pieredzes, 90 % sabiedrības nav gandrīz nekādu zināšanu par ieguldījumiem. 27 % kredītņēmēju atzīst, ka nav lasījuši pat kredītsaistību līgumu. Līdz ar to rodas grūtības ar parādu atmaksu — teju 30 % kavē saistību atmaksu, gandrīz puse pagarina kredīta atmaksas grafiku, bet 39 % uzņemas kredītsaistības rēķinu un kredīta maksājumu segšanai.

Kampaņa tiek organizēta, lai atgādinātu, ka kredīts nav papildus nauda, bet – parāds, kas būs jāatmaksā. Turklāt ātrie kredīti ir augsta riska produkts.

Cilvēki neizvērtē, kurš kredīta produkts būtu viņam piemērotāks. Aizņemšanās ir viena no retajām lietām, kur cilvēki neskatās uz cenu.

Ātrie kredīti ir domāti cilvēkiem, kuriem ir nauda, pēkšņai vajadzībai, nevis tiem, kuriem nav nauda.