Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ir jāatceļ minimālās platības ierobežojums un mežacūku medībām nevajadzētu būt limitiem, uzskata zemes īpašnieks un mednieks Uģis Bergmanis no Madonas puses. Šai domai raidījumā Krustpunktā piekrīt arī Latvijas cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece, savukārt Latvijas mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks un Valsts mežu dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš vērtē, ka, atļaujot nelimitētas medības, zustu kontrole pār notiekošo.

Latvija jau vairāk nekā gadu saskārusies ar Āfrikas cūku mēri, kas kā uz pulvera mucas tur mājas cūku audzētājus. Tomēr lielāko slimības izplatītāju – mežacūku –  populācija joprojām ir pārāk liela, par spīti aicinājumiem mežacūkas medīt vairāk. Kādēļ tas nenotiek, vai nepieciešams mainīt Medību likumu, kādas vēl ir iespējas ierobežot slimības izplatību, par to diskutēsim Krustpunktā pēc vieniem. Studijā būs Pārtikas un veterinārā dienesta veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis, Latvijas mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks, Latvijas cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece un Valsts mežu dienesta ģenerāldirektors Andis Krēsliņš.

Haralds Barviks atzīst, ka par medību platības samazināšanu ir diskutēts līdz reģistrēta medību iecirkņa līmenim - 200 hektāriem. Savukārt ja medības būs nelimitētas, nebūs iespējas iegūt analīzes un nebūs iespējas sekot līdzi populācijai, cik daudz nomedīts un kas notiek. Īsā laika periodā nebūs jaatskaitās.

"Lielas problēmas saglabājas Kurzemes reģionā. Teritorijās, kur pagājušā un šajā gadā konstatēti saslimšanas gadījumi, mežacūku nomedīšanas apjoms palielinājies par apmēram  40 procentiem, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Kurzemē tikai par 5 – līdz 10 procenti  Tā kā Kurzemes reģions ir visbagātākais ar mežacūkām, situācijā, ja vīruss skars Kurzemi, problēmas būs ļoti lielas," analizē Andis Krēsliņš.

Lauku attīstības programmas ietvaros lauksaimniekiem būs pieejami pieci miljoni eiro biodrošības pasākumiem. No 3. septembra pieņems projektus, kuros cūkaudzētājiem detalizēti jāapraksta, kādus biodrošības pasākumus jāveic, lai nodrošinātu saimniecībās augsto biodrošību. Dzintra Lejniece mudina cūkaudzētājus izmantot šo iespēju, lai īstenotu biodrošības pasākumus, ja vēlas strādāt.