Šodien Krustpunktā studijā - Eiropas tiesas tiesnesis Egils Levits. Viņš ir viens no pirmajiem Rietumu latviešiem, kurš pirms gandrīz 30 gadiem ieradās Latvijā, lai iesaistītos cīņā par Latvijas neatkarības atgūšanu. Šī ir lielā intervija ar viņu – par tā laika notikumiem, par Latviju šodien, par politiku un sabiedrību, Latvijas un Eiropas aktualitātēm.

Kā Eiropas tiesas tiesnesis Egils Levits gadā sagatavo apmēram 150 spriedumu, un šo spriedumu projekti tiek izdiskutēti ar citiem tiesnešiem, līdz tiek panākta vairāk vai mazāk vienprātība.

Egils Levits uzskata, ka, dibinot Latvijas valsti,  latvieši veiksmīgi izmantoja situāciju pēc Pirmā pasaules kara. 11. novembrī beidzās karš, un pēc nedēļas tika dibināta neatkarīga Latvijas valsts. Un valsts gadadiena, šogad - 99., nākamgad - 100 gade, ir iespēja reprezentēt valsti kā stipru un attīstīties spējīgu.

Valsti var salīdzināt ar māju. Tā ir vieta, kurā dzīvojam. Jā, var būt, ka apmetums nolupis, vai kāda sija jāmaina. Tev ir jāiegulda, jo tā ir arī atbildība par tās šodienu un nākotni. Ja tu nevari uzturēt savu māju, tad ir jāīrē.

Uz jautājumu, vai Egils Levits nākotnē piekristu kandidēt uz valsts prezidenta amatu, viņš to nenoraida, sakot, ka šobrīd ar savu pieredzi cenšas valsts māju uzturēt un nedaudz pielabot.