Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Noteikti NATO ģenerālsekretāra izvēle apmeklēt Baltijas valstis kā vienas no pirmajām pēc stāšanās amatā, ir signāls tam, ka jautājumi, kas saistās ar šī reģiona drošību, ir viņa redzeslokā,” atzīst Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš raidījumā Krustpunktā, vērtējot NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga vizīti šodien Rīgā.

“Krievijas grib parādīt, ka viņa šeit ir klāt,” atzīst Riekstiņš, komentējot biežos Krievijas lidmašīnu novērojumus tuvu Baltijas gaisa telpas robežai. Motivācija - parādīt savu klātbūtni šeit, pārbaudīt un testēt NATO modrību. Līdz šim NATO dalībvalstis skaidri demonstrē, ka šī ir vienotā gaisa telpa un nelūgti ciemiņi šeit nav gaidīti.

“Citu valstu lidmašīnas, kas veic šeit patrulēšanas misiju, nepieciešamības gadījumā tiek paceltas, aizlido līdz Krievijas lidaparātiem, identificē un dod skaidru signālu, ka ir robeža, ko pārkāpt nedrīkst,” bilst Riekstiņš. NATO reakcija adekvāta.

Riekstiņš atzīst, ka NATO dalībvalstu viedokļi par Krievijā notiekošiem procesiem ir atšķirīgi, bet tiek pieņemts kopīgs lēmums, ko dara arī zināmu Krievijai. Viņš norāda, ka 2008. gada notikumi Gruzijā bija “pirmā aukstā duša” tiem, kas bija proponējuši, ka aukstais karš beidzies, ka viss veidosies, balstoties uz ciešu sadarbību, rūpējoties par vispārējo labklājību. Dažus mēnešus pēc Gruzijas kara virsroku guvis viedoklis, ka tomēr jāmēģina raudzīties uz priekšu, ka tas bijis simptoms, kas neliecina par Krievijas negatīvu politiku pret saviem kaimiņiem.

Diemžēl, taisnība izrādījās tiem, kas teica, ka Gruzijas epizode nav pirmā, norāda Riekstiņš, ka Krievijai bijusi vēlme diktēt savu viedokli kaimiņos kopš PSRS sabrukuma. Ukraina ir šīs iepriekšējās politikas turpinājums, vēlme stiprināt savu ietekmi kaimiņos, neļaut kaimiņiem pašiem brīvi izvēlēties, kāda virzienā savu valsti attīstīti. Riekstiņš atzīst, ka nepatīkams signāls bijusi no Krievijas amatpersonām izskanējusī informācija, ka nepieciešams panākt 100 procentu garantijas, ka Ukraina nestāsies NATO.

Ziņu par šo jautājumu lasiet šeit.