Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Pagājušās nedēļas beigas pierādīja, ka Krievija savu taktiku nav mainījusi," notikumu attīstību Ukrainas teritorijā vērtē Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Rinalds Gulbis.

Gulbis piekrīt, ka ir nedaudz mainījusies Krievijas retorika. Bet „Kremlis vienmēr spēlējis duālu lomu. No vienas puses ir retorika Sergeja Lavrova (Krievijas ārlietu ministrs) sarunās ar Edgaru Rinkēviču, ka mēs vēlamies būt vienlīdzīgi partneri, ka vēlamies runāt no vienlīdzīgām pozīcijām. Tajā pašā laikā seko nākamie teikumi, ka mēs nepiekāpsimies un kompromisus neapspriedīsim," bilst Gulbis.

Arī šajā gadījumā no vienas puses ir ārēji diplomātiskā seja, ka esam gatavi sarunāt, tā ir acu aizmālēšana īstermiņam, kas pat nav paredzēta pasaules sabiedrībai, uzskata Gulbis. Tā ir vairāk „Krievijas iekšējai lietošanai”. Krievija pozicionē: mēs vienmēr esam gatavi runāt, bet Eiropa mūs neuzklausa un necenšas saukt pie sarunu galda.

Gulbis norāda, ka kara darbība gada sākumā bija pieklususi, jo Krievija bija brīvdienas un svētki.

„Eiropas cerības bija tendētas uz to, ka samazināsies tiešā un atklātā kara darbība Donbasa reģionā,” norāda Gulbis.  „Protams, cerība par to, ka varētu vienu dienu kopš sankciju piemērošanas Krievija atgriezt Krimas pussalu Ukrainas sastāvā, cerību nebija nekādu. Tas, ka Krievija varētu savaldīt kaujiniekus Donbasā, cerība bija.”

Gulbis skaidro, ka šīs cerības bija saistītas ar Krievijas ekonomiskajām problēmām, ko ir radījušas pret šo valsti vērstās sankcijas. Krievija slīgst arvien dziļāk recesijā.

„Briselē bija domā, ka Krievijas ekonomikai vājinoties un nonākot recesijas stāvokli, Kremlī kāds varētu nākt pie saprāta balss un sajūtas un mainīt darbību un taktiku Ukrainā,” bilst Gulbis

Taču šobrīd ir redzams pretējais – kara darbība arvien vairāk eskalējas un atgriežas stāvoklis, kāds bija vēl pirms Minskas sarunām.