Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Veselības sistēma ir jāpilnveido un jāuzlabo, atzīst diskusijas dalībnieki raidījumā Krustpunktā.

Šo diskusiju rosināja ziņa, kas pirms pāris nedēļām pāršalca Latviju, par Dāvi, kura dzīvības glābšanai bija vajadzīgi vairāki simti tūkstoši eiro. Neierasti īsā laikā cilvēki saziedoja gandrīz visu nepieciešamo summu, un tad iesaistījās arī valdība. Dāvis nu dosies uz ASV ārstēties, bet, protams, šis nav vienīgais gadījums, kad cilvēki ziedojot mēģina palīdzēt.

"Cilvēka veselība bieži ir atkarīga no līdzcilvēku labdarības," atzīst organizācijas Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta. “Mūsu labklājības līmenis nav tik augsts, lai cilvēki spētu samaksāt to daļu, kas ir jāmaksā privāti."

Reto slimību pacientu biedrību alianses valdes locekle Dita Kļaviņa-Lauberte, skaidrojot situāciju, norāda, ka bieži cilvēki neuzdrošinās lūgt palīdzību, viņi nav gatavi runāt par to, ka ir slimi, ka viņiem nav paveicies. Ja vien cilvēkam ir iespēja, viņš cenšas veselības izdevumus segt no saviem līdzekļiem.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs skaidro, ka “mums ir sistēma un tā darbojas, valsts atvēl lielus līdzekļus, lai arī nepietiekamus”. Protams, sistēmu ir iespējams uzlabot esošo līdzekļu ietvaros, var arī uzlabot, palielinot finansējums.

“Finansējums, kas veselības aprūpei būtu nepieciešams ir vēl vairāk nepieciešams, nekā tas tiek atvēlēts,” komentē ministrs. “(..) Esmu pārliecināts, ka mēs iegūsim nākamajos gados veselības aprūpei papildus finansējuma pieaugumu.” Sarunas gaitā ministrs arī norāda, ka būtisks uzlabojums būtu valsts un sabiedrisko organizāciju sadarbība, Atzinīgi viņš vērtē sadarbību, gādājot konkrēti par Dāvja ārstēšanās iespējām.

Ministrs arī min, ka individuālam slimības gadījumam izveidotas zāles vienmēr maksās lielus līdzekļus un pacelsies dilemma, kas jau tiek risināta katru dienu, starp indivīda tiesībām saņemt dārgu ārstēšanos un pārējās sabiedrības tiesībām arī ārstēties. Šie lēmumi, smagi lēmumi, jāpieņem valsts amatpersonām nepietiekamu resursu apstākļos.

Rūta Dimanta mudina domāt par šiem individuālajiem gadījumiem, kā arī palīdzību segt līdzmaksājumus - ceļa izdevumus vai uzturēšanās izdevumus vecākiem ārstēšanas valstī, gadījumos, ja bērnam ir apmaksāta ārstēšanās. Viņa akcentē jautājuma sociālo aspektu: bērns, kas izārstēsies ies skolā, mamma atgriezīsies darbā un maksās nodokļus, nevis tērēs sociālā budžeta līdzekļus.

Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube arī norāda, šis ir smags jautājums un nav atbildāms, kā sabalansēt izmaksas veselībai vienam cilvēkam un vairākiem ierobežota finansējuma apstākļos. Taube vērtē, ka varētu atjaunot Rezerves fondu, bet tad jābūt stingriem kritērijiem, kam paredzēti līdzekļi.

Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča norāda, ka ir gadījumi, kad pacientiem, it sevišķi bērniem, ja viņi ir saņēmuši līdzekļus, lai ārstātētos ārvalstīs, sadzīviskos izdevumus palīdz segt pašvaldība.