Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


„Pacientu līdzmaksājumi stacionāros samazināsies no nākamā gada no 13,52 eiro līdz 10, un tas ir tikai sākums,” raidījumā Krustpunktā norāda veselības ministrs Guntis Belēvičs. Esam apņēmušies četru gadu laikā pacientu līdzmaksājumu samazināt līdz septiņiem eiro. No nākamā gada tas būs 10 eiro.”

Tam ir atvēlēta nauda budžetā. Belēvičs arī atzīst, ka labā ziņa sabiedrībai ir tā, ka naudas veselības aprūpei mākamā gadā būs vairāk. Budžeta projektā ir paredzēti 30, 6 miljoni eiro. No tiem 7,7 miljoni ir paredzēti minimālās algas kompensācijai, kā arī algas skalu minimuma korekcijai. „Veselai rindai viszemāk atalgoto medicīnas personu tiks palielinātas darba algas, jo nebūtu pareizi, ka māsas saņem tik pat daudz, cik sanitāri pēc paaugstinājuma,” vērtē ministrs.

Līdzekļi paredzēti arī Veselības inspekcijas stiprināšanai.

Savukārt 801 tūkstotis ir paredzēts veselības aprūpes sistēmas administrēšanai. Belēvičs skaidro, ka šī nauda tiks tērēta, lai īstenotu pāreju uz jaunu veselības aprūpes finansēšanas modeli. Līdz ar to esošo finansējumu slimnīcās pārdalīs taisnīgāk, jo virkne tarifu ir zem pašizmaksas, atsevišķi bijuši dāsni. „Jaunas sistēmas ieviešana visā valstī prasīs papildus darbu,” komentē Belēvičs.

Ministrs vēlas kliedēt reģionālo slimnīcu bažas, ka ieviešot jauno finansēšanas sistēmu, visvairāk cietīs tieši reģionālās slimnīcas, pretēji Zaļo un zemnieku savienības priekšvēlēšanu laikā solītajam atbalstīt reģionālās slimnīcas. Belēvičs norāda, ka lēmums stiprināt reģionālās slimnīcas ietverts arī valdības deklarācijā. Viņš piekrīt, ka, ieviešot jauno modeli universitātes klīniskās slimnīcas varētu būt ieguvējas. Tā arī jābūt. „Ja ir sarežģīti gadījumi, visi tomēr cenšas nonākt universitātes klīniskajās slimnīcās,” min Belēvičs un norāda, ka ir netaisnīgi, ka „tarifs par fizioloģiskām dzemdībām ir tikpat zems vai tikpat augsts kā dzemdībām, kurās varētu iestāties komplikācijas”. Arī tas, ka slimnīca tur gatavībā visus dienestus, kas varētu nekavējoties nākt palīgā, maksā naudu.

„Pārdalot taisnīgāk tarifus, tiks izlīdzināta netaisnība. (..) Kā tā var būt un cik ilgi tā būs, ka slimnīcas, sniedzot savu galveno funkciju no medicīnas viedokļa – glābt pacientu dzīvību, nodara sev kā kapitālsabiedrībai zaudējumus, slimnīcas vadītājs rīkojas kā slikts saimnieks,” atzīst Belēvičs.

Pagaidām ministrs nemin konkrētus risinājumus reģionālo slimnīcu stiprināšanai, tikai norāda, ka raudzīsies, lai lieki netiek tērēta nauda, lai tiktu novērsta dublēšanās izmeklējumu veikšanā, tā mazinot rindas un arī atbrīvojot līdzekļus.

Jautāts par aplokšņu algu izskaušanu, Belēvičs norāda, ka viņam "vesela virkne civilizētu pasākumu iecerēti, lai ārsti pelnītu vairāk", kā arī atzīst, ka no daudzām pusēm dzirdējis, ka aplokšņu algu problēma ir mazinājusies. Vajadzētu skaitļus un pierādījumus, cik liela ir ši problēma, vai no atsevišķiem gadījumiem bildi nemālējam melnāku kā ir, tā ministrs.

Ziņu par šo jautājumu lasiet šeit.