Latvijas Universitātes Akadēmiskajā jeb Misiņa bibliotēkā atklāta Latvijas valsts simtgadei veltīta izstāde "Latviešu žurnāli 100 gados".

Lai arī tajā apkopota tikai neliela daļa no Latvijā 100 gadu periodā izdotajiem žurnāliem – arī trimdas izdevumi – iespaids ir gana plašs un ilustrē mūsu sabiedrības interešu un spēju loku dažādu ideoloģiju un vērtību kontekstos, atklājot izstādi, atzina LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere.

Par latviešu nacionālās žurnālistikas sākumu uzskatāma laikraksta “Mājas Viesis” un īpaši “Pēterburgas Avīžu” iznākšana 19. gadsimta nogalē. Šie izdevumi bija cieši saistīti ar jaunlatviešu kustību. Pirmā pasaules kara priekšvakarā latviešu valodā Latvijā iznāca 59 periodiskie izdevumi, no kuriem liela daļa bija žurnāli – zinības un rakstniecības mēnešraksts “Austrums”, ilustrētais literārais un zinātniskais žurnāls “Mājas Viesa Mēnešraksts”, žurnāli “Rota”, “Stari”, “Druva”un citi. 

Visražīgākais Latvijas žurnālistikas periods bija pēc 1918. gada. Latvijas neatkarība deva milzīgu impulsu preses izaugsmei. Brīvai domai un vārdam nu bija radītas līdz tam nebijušas visplašākās attīstības iespējas, tāpēc arī periodiskie izdevumi, tostarp žurnāli, radās cits aiz cita.

Izstādē „Latviešu žurnāli 100 gados” Latvijas Universitātes akadēmiskajā bibliotēkā skatāmi dažnedažādu izdevumu vāki un arī iekšlapas, tos papildina komentējoši dokumenti un fotogrāfijas.

Izstādes veidotāja, Misiņa bibliotēkas vadītāja Gunta Jaunmuktāne skaidro, ka viņas mērķis bijis parādīt pēc iespējas vairāk žurnālu, kas simts gados izdoti latviešu valodā. Tāpēc visi izdevumi sadalīti 36 tēmās, katrai no tām ir atvēlēta viena vai divas vitrīnas. Daudz nācies atstāt ārpus izstādes vitrīnām.

“Centos parādīt, lai atspoguļotos visa Latvijas vēsture. Parādīti arī žurnāli, kas glabājas specfondā ar visiem specfonda zīmogiem. Ar vienu, vai, ja tie bija īpaši kaitīgi, ar diviem zīmogiem,” skaidro Jaunmuktāne.

Izstādē var aplūkot 777 žurnālus. Visus nosaukumus saskaitot, tie varētu būt ap 1500 izdevumu, kas simts gados izdoti latviešu valodā.

Ar Latvijas vēsturi caur žurnālu lappusēm un vākiem iespējams iepazīties līdz pat 2019. gada janvāra beigām.