Latvijā ir par divām jaunām mākslas telpām vairāk – Liepājā durvis vērusi galerija "Romas dārzs”, savukārt Rīgā vasaras sākumā darbu sāka jauna galerija "MuseumLV”.

Galerija-antikvariāts “Romas dārzs” Liepājā durvis vēra augusta sākumā. Pirmā izstāde galerijā ir “Kolekcija” - 20. gadsimta Liepājas mākslinieku darbi.

“Galerija atrodas vēsturiskā viesnīcas kompleksā “Roma”, un liepājnieki šo vietu sauc “Romas dārzs”, un diez vai citu nosaukumu pieņemtu,” stāsta Astra Dzērve.

Romas viesnīcu Liepājā projektējis Pauls Makss Berči 19. gadsimta beigās, laikā līdz mūsdienām ēka piedzīvojusi septiņas pārbūves.

Izstādē “Kolekcija” apkopoti Liepājas vecmeistaru darbi, kas bijuši izklīduši pa Latviju. “Daudziem darbiem ir vēsturiska nozīme, tādu Liepāju vairs neieraudzīsim, kāda ir mākslinieku darbos,” atzīst Astra Dzērve.

Savukārt pati galerija piesaista ar to, ka atrodas pagrabā – Liepājā zem ielas līmeņa, kur iespējams, kādreiz bijuši vīna pagrabi.

Vēl galerijā aplūkojama Latvijas un Lietuvas mākslinieku kopizstāde „Ceļš”. Ilze Dimza stāsta, ka darbi šai izstādei tapuši atminoties akciju “Baltijas ceļš”. Katrs mākslinieks ir parādījis savu redzējumu par Baltijas valstu vienotības ideju.

„Museum.LV” atrodas Rīgā, Pumpura ielā. Pašlaik tajā skatāma Agnijas Ģērmanes izstāde „Ilgstošā tagadne” un kaimiņvalstu mākslinieku darbi, bet nākotnē paredzēts sadarboties ar Mākslas akadēmiju. 

Sarunā Kultūras Rondo galerijas mākslinieciskā vadītāja Ina Jurava atklāj, ka ideja par galerijas izveidi radusies jau pirms trim gadiem, kad viņa iepazinusies ar galerijas īpašnieci Jūliju Jeresko. Ar laiku ideja sāka materializēties.

Šobrīd galerijā ir aplūkojama Agnijas Ģērmanes izstāde „Ilgstošā tagadne”, bet pirms tam bijušas divas atklāšanas izstādes, aicinot laikabiedrus - tās paaudzes māksliniekus, kas mākslā ienākuši jau pēc neatkarības atgūšanas. Nākotnes nodomi galerijai „Museum.LV” saistās ar ieceri pievērsties Mākslas akadēmijas studentiem, lai redzētu mākslinieka tapšanas procesu.

Tuvākais pasākums galerijā būs seno tekstu pētnieka un tulkotāja Ilmāra Zvirgzda lekcija par šumēru kultūru “Eposs par Gilgamešu – teksts, stāsts un tēls” 5. septembrī. Savukārt nākamā izstāde galerijā būs Lilijas Dineres un Roberta Dinera “Mītu ilustrācijas”. Šobrīd mākslinieki strādā pie šumēru eposa par Gilgamešu ilustrācijām.