“Izrāde ir sajūtu piedzīvojums. Mēs radikāli mainām skatītāja lomu šajā izrādē, mēs viņam atņemam jebkādas iespējas būt par vērotāju, neaktīvu vērotāju," ar dokumentālo izrādi "Robežas" Kultūras Rondo iepazīstina tās idejas autore un režisore Krista Burāne.

"Man ir apnicis dzīvot sabiedrībā, kur visi no visiem baidās un nav gatavi darīt. Šī izrāde ir par darīšanu. Par to, ka mēs patiešām apsēžamies pie galda, stāstām stāstus, atveramies un uzticamies cits citam. Cilvēcisko attiecību ziņā tā ir politiska izrāde, tikai izkāpjot no savas komforta zonas, mēs būsim gatavi šeit un tagad darīt kaut ko ar to, kas mums nepatīk," turpina Burāne.

Izrādē skatītājs ir aktīvs ar visām savām sajutām, izņemot redzi, jo redze ir tā sajūta, kas uzbūvē pirmās robežas starp cilvēkiem, liek izdarīt pārsteidzīgus stereotipiskus pieņēmumus par cilvēkiem. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc skatītājs šo izrādi piedzīvos neko neredzot.

“Robežas” ir mākslas notikums, kurā skatītāji sastapsies ar tā sauktā Rīgas Purvciema “Ķīnas mūra” iedzīvotājiem un dzirdēs viņu stāstus par visdažādākajām robežsituācijām viņu dzīvēs – emocionāliem, fiziskiem, sociāliem vai cita veida “robežas pārkāpjošiem” brīžiem. Izrāde ļaus ielūkoties Latvijas sabiedrības spogulī vienas mājas šķērsgriezumā, kas parādīs ne tikai atšķirīgo cilvēku dzīvē, pieredzē un uzskatos, bet arī kopīgo un vienojošo – drosmi, uzticēšanos, vēlmi un gatavību satikties un sarunāties.

Producenta uzdevums, veidojot izrādi, bija atrast cilvēkus, kas grib piedalīties, atklāj producente Lelde Prūse. Lai arī izrādē piedalās ap 60 cilvēku no kopumā 720 šo Purvciema māju dzīvokļiem, Prūse atzīst, ka uzrunāt un pierunāt cilvēkus piedalīties izrādē nav bijis vienkārši. Izrādes veidotāji klauvējuši pie dzīvokļu durvīm, cenšoties iedvest uzticību un skaidrot, ko vēlas panākt un kāpēc. Informācija par izrādi izplatītā arī caur sociālajiem tīkliem un presē, bet uzrunāšana tiešā veidā vislabāk pārliecinājusi, kā arī kaimiņu ieteikumi.

"Viens no desmit ir gatavs sarunāties. Tas skumjš, bet patiess rādītājs. Tas rāda, ka cilvēki baidās. Daudzi baidās agresīvi. Daudzi uzskata, ka cilvēks pie cilvēka nenāk ar labu, bet ar ļaunu nodomu. Mēs vēlamies parādīt, ka ir iespējamas citādas attiecības," bilst Burāne.

"Robeža nepārprotami ir. "Ķīnas mūris", ko esam ap sevi uzbūvējuši ir ir augsts un auksts. Atrast cilvēkus, kas uzticas, ir grūti. Tas raksturo sabiedrības stāvokli šobrīd. Tas ir arī iemesls, kādēļ izrādi veidojam. Mēs veidojam, lai parādītu, ka uzticēties ir iespējams. Tādēļ arī skatītājiem acis ciet. Viņiem jāuzticas tiem, kas ved," skaidro Burāne.

Burāne arī saka paldies cilvēkiem, kas uzticējās, kas ir gatavi atvērt sava dzīvokļa durvis un savas dvēseles, un savas sirdis ar stāstiem pilnīgi svešiem cilvēkiem, kas pie viņiem atnāks.

Kāpēc izvēlēts Purvciema "Ķīnas mūris"? "Tās ir manas ir manas dzimtās mājas," atklāj Burāne. "Pirmais dzīvoklis, pie kura zvanījām, bija mans dzīvoklis, kur nodzīvoju pirmos 20 savas dzīves gadus. Tur mums atvēra, tur dzīvo jauks pāris ar mazu meitiņu, kuri arī piedalīsies izrādē."

Izrāde būs latviešu un krievu valodā. Izrādes notiks 2., 3., 4., 16., 17. un 18. decembrī.

Izrādes koncepcija ar tādu pašu nosaukumu pirmo reizi īstenota 2016. gada jūlijā sarunu festivāla "Lampa" ietvaros, kā dalībniekus iesaistot Cēsu iedzīvotājus.