13. aprīli Latvijas Operas un baleta teātrī pirmizrāde komponista Jura Karlsona un horeogrāfa Aivara Leimaņa balets „Antonija #Silmači”.  Balets radīts, iedvesmojoties no  Rūdolfa Blaumaņa lugas „Skroderdienas Silmačos” motīviem. Kultūras Rondo studijā par izrādes tapšanas radošo procesu saruna ar  komponistu Juri Karlsonu un horeogrāfu Aivaru Leimani.

“Pirmo reizi tam biju nobriedis 1996. gadā, toreiz tas kaut kā un labi, ka tas nerealizējās. Tagad dzīves, horeogrāfiskā un skatuves pieredze lielāka. Un diez vai toreiz būtu šī lieliskā mūzika, ko Juris Karlsona ir uzrakstījis,” stāsta Aivars Leimanis.

Viņš atklāj, ka sākotnēji idejas pamatā bija viņa tēva kino režisora Aleksandra Leimaņa nerealizētais sapnis par filmu “Skroderdienas Silmačos”. Viņš bija uzrakstījis filmas scenāriju, bet filmu neuzņēma. Bija doma, ka to varētu pārvērt baletā.

No scenārija paņemta viena ideja, tā, ar kuru sākas balets, ka Antonija un Aleksis saiet kopā. Lugā tas ir izstāstīts, baletā to nevar izstāstīt.

Pašlaik ir spēcīgs izpildītāju sastāvs baletā – spēcīgas personības un ārkārtīgi tehniski dejotāji. Arī mūzika ļauj katram tēlam piemeklēt soļus, horeogrāfiju, katram ir sava dejas un ķermeņa valoda.

Reibinoši zied vasara, saule kāpj kalnā pretī Jāņu naktij, un reibst arī Silmaču saimnieces Antonijas mīlestības izslāpusī sirds... Balets Antonija #Silmači ir romantiski dramatisks stāsts par alkām pēc personīgās dzīves piepildījuma. Tas radīts, iedvesmojoties no daudzu latviešu iemīļotākā dramaturģijas darba. Šis pēc Rūdolfa Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos" motīviem veidotais oriģinālbalets ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Juris Karlsons atklāj, ka piedāvājums rakstīt “Skroderdienas Silmačos” baletā bijis jau pirms vairāk nekā diviem gadiem. "Es teicu pilnīgi izslēgts, jo šādu izrādi veidot dejojamu nav ne manā saprašanā, ne varēšanā, ne gribēšanā. Kā tas dzīvē gadās, idejas, kas tiek piedāvātas, nepazūd. Pēc vairākām sarunām man radās doma, ka jātaisa pavisam citādi. Pārlasot Blaumaņa lugu, radās domā, ka jānoliek centrā tēls – sievietes dramatiski traģiska mīlestība, stāsts par Antoniju, kas alkst pēc īstas, skaistas mīlestības," atklāj Juris Karlsons.

Iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, diriģents – Jānis Liepiņš, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone, video mākslinieks – Artis Dzērve, gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis.

Pirmizrādes tiešraide LMT Straumē būs pieejama ikvienam mākslas cienītājiem visā pasaulē.