No 29. aprīļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei. Abas izstādes, viena otru papildinot, centīsies atklāt mākslinieka Romana Sutas universālo mākslas formulu. 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska Kultūras Rondo atklāj, ka jau strādājot pie izstādes “Rīgas mākslas porcelāns” sadarbībā ar Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeju, atklājušās daudzas lietas, kuras par Romanu Sutu nav bijušas zināmas. “DMDM bija doma veidot izstādi par Romanu Sutu kā par dizaineru, bet sapratām, ka tā būs maza daļiņa viņa universāluma. Tad radās doma par divām izstādēm – Romans Suta kā sava laika unikāls mākslnieks ar universālu skatu tēlotājmākslā, lietišķajā mākslā un dizainā,” skaidro Inese Baranovska.

“Romana Sutas gadījumā grūti nodalīt vienu mākslas jomu no otras – raksturojums universālais mākslinieks attiecināms uz viņu, viena izstāde papildina otru. LNMM izstādes sadaļa akcents uz viņa personību, kas ietekmēja visas mākslas nozares, visu, ko viņš ir darījis,” atklāj Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja Nataļja Jevesejeva.

Runājot par jaunatklāto pēdējā gada laikā par Romanu Sutu, Nataļja Jevesejeva bilst, ka pabijusi Gruzijā, kur 1944. gadā gājis bojā Romāns Suta. Ilgu laiku nebija zināmi apstākļi, kāpēc viņš gājis bojā. Izdevās iepazīties ar Gruzijas iekšlietu ministrijas arhīvu un apsūdzētā Sutas lietas sastāvu. To varēs iepazīst arī izstādē LNMM.

Izstāžu atklāšana 28. aprīļa pēcpusdienā norisināsies Sutas garā - būs teatralizēta procesija ar ormani, mūziķiem no aktieriem no DMDM uz LNMM.

 

2016. gadā izcilajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam (1896–1944) apritēja 120. dzimšanas gadadiena. Šogad, turpinot plašu kultūras pasākumu programmu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā vērienīgu projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies vienlaicīgi divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM).

Romana Sutas radošās darbības diapazons ir bijis ārkārtīgi plašs: glezniecība, grafika, porcelāna, māla un kristāla priekšmetu dekorēšana (20. gadsimta 20. gados – paša dibinātajā studijā “Baltars”, 30. gados – AS “M. S. Kuzņecovs”), trauku formu dizains un dekorēšana, interjera noformēšana, mēbeļu, gobelēnu un dekoratīvo audumu panno izgatavošana, grāmatu grafika, teātra un kino scenogrāfija, kā arī mākslas kritika un teorija.

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā “Glezniecība. Grafika. Scenogrāfija”. Ekspozīcija iepazīstina ar Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. Kaut arī Suta nebija ieguvis augstāko mākslas izglītību, viņš bija ļoti erudīts cilvēks ar plašu redzesloku. Romans Suta centās Latvijā ieviest modernākas mākslas vēsmas, aktīvi popularizēja latviešu modernisma mākslinieku daiļradi ārvalstīs, rīkojot izstādes ārpus Latvijas un rakstot par to ārzemju presē.

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā “Lietišķā māksla. Dizains”. Šajā ekspozīcijas daļā skatītāji ieraudzīs līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Romana Sutas radošā mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu. Ekspozīcija veidota ar domu citā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzpusīgu sava laikmeta un jaunās valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no Latvijas dizaina skolas pamatlicējiem.