„Īsos vārdos Gunāru Cīlīti ir grūti raksturot, ne velti grāmata tik bieza sanākusi. Jomas, kurās strādāja, bija daudz,” sarunā raidījumā Kultūras Rondo atzīst mākslas zinātniece Rūta Muižniece.

Pagājušā gadsimta spožs mākslinieks un ne mazāk spožs bohēmists, ģimenē - Guncītis, sabiedrībā biežāk saukts - Cīlītis. Savu dzīvi viņš aprakstījis dienasgrāmatās – kopumā 105 biezās kladēs. Tagad mākslas zinātniece Rūta Muižniece, tās lasīdama, uzrakstījusi 400 lappušu biezu grāmatu „Uz kurieni līdzens ceļš”.

Gunāru Cīlītis bijis ne tikai gleznotājs, bet arī mākslinieks septiņām Rīgas kinostudijas leļļu filmām, zīmējis žurnālā “Dadzis” karikatūras un Latvijas Bankā monētas.

Veidot grāmatu par mākslinieku Rūtu Muižnieci uzrunājusi viņa draudzene Helēna Celmiņa, kas vēlējusies gādāt, lai iznāk grāmata par Cīlīti.

„Es pati Cīlīti pazinu, varētu teikt pa gabalu,” atzīst Muižniece. „Es pazinu viņa darbus visās jomās, kur viņš bija darbojies. Kā cilvēku biju sastapusi divas, trīs reizes, bet iespaids jau par cilvēku rodas. Un Cīlītis bija tāds, kurš apbūra momentā, vai tā bija iespēja satikties divatā, vai lielākā sabiedrībā.”

Lielākā daļa Gunāra Cīlīša materiālu – vēstules, pieraksti, darbi un dienasgrāmatas pēc mākslinieka nāves 2007. gadā nonāca Valsts arhīvā.

„Kad man iznesa pamatīgu kasti, kurā bija vairāk nekā 100 kladītes – tas bija pilnīgi satricinošs moments, nesapratu, kā tikšu galā, un tagad nesaprotu, kā tiku galā. Un tās jau bija tikai dienasgrāmatas. Vēl jau bija jāizpēta visas krātuves, kur viņa darbi glabājas," atminas Muižniece.

Muižniece skaidro, ka daļa darbu aizklīduši privātās kolekcijās, ko ir grūti apzināt. Viens krājums pazudis bez pēdām – tā ir karikatūru kolekcijas, kas glabājās „Dadža” redakcijā.

Raksturojot Cīlīša veikumu, Muižniece bilst, ka „smalkas detaļas – tas ir Gunārs Cīlītis”. Arī pats mākslinieks teicis, ka smalkas detaļas ir meistarības pazīme, tajā pašā laikā pats sevi par lielu meistaru nav atzinis un nav novērtējis sevi. Viņam neviens savs darbs nav šķitis tik labs, ka nevar vēl labāk.

Lai arī grāmata „Uz kurieni līdzens ceļš” iznākusi jau 2016. gada vasarā, tās atvēršanas svētki būs 7. aprīlī Latvijas nacionālās mākslas muzeja telpās un atklāšanas reizē uz molbertiem būs izstādīti Gunāra Cīlīša darbi.