"Imanta Kalniņa 4. simfonija ir kā brīvības saucēja balss laikā, kad viņu daudzi negribēja visdrīzāk dzirdēt. Tomēr tā izskanēja un aizsniedza daudzu cilvēku sirdis. Kalniņš spēja definēt visas tautas pārdzīvot un pieredzēto savā mūzikā,” uzskata Ināra Jakubone.

Otrais "Skani” Simtgades sērijas ieraksts - Imanta Kalniņa 4. simfonija albumā "Brīvības skaņa” (2014), skaņdarbu ieskaņojis Liepājas simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā.

Kultūras Rondo iepazīstina ar pieciem ieskaņojumiem, kas ir tapuši Latvijas nacionālajā ierakstu kompānijā „Skani” Simtgades sērijā. Par ierakstiem stāsta „Skani” idejas autors un producents Egīls Šēfers, kā arī Latvijas Mūzikas informācijas centra direktore Ināra Jakubone.

"Ieraksts tapa laikā, kad pasaulē atzīmēja 25. gadskārtu kopš Baltijas ceļa. Tā kā man sanāk arī daudz koncertēt ārpus Latvijas, biju patīkami pārsteigts, ka mūs pazīst nevis kā zemi, kas veiksmīgi pārvarēja krīzi, bet kā zemi, kas brīvību izcīnīja ar dziesmām,” stāsta Egīls Šēfers. "Šie attēli, kas televīzijā nonāca arī visā pārējā pasaulē par cilvēkiem – ģimenēm, sirmgalvjiem, mazām meitenēm, drukniem puišiem, vecām automašīnām cauri no Tallinas līdz Viļņai, turoties roku rokā, un visi ar domu, ka gribam būt brīvi. Tā bija ārkārtīgi spēcīga vēsts. Man gribējās vērst uzmanību uz to, ka šie saucieni pēc brīvības bija jau daudz agrāk, viens no pirmajiem saucējiem bija Imants Kalniņš. (..) Pārsteidzoši, ka tā mūzika ir aktuāla un svarīga vēl šodien.”

"Milzīgs prieks, ka šo mūziku sadzird ne tikai tie, kuriem tā daudz nozīmējusi jaunībā, bet arī mūziķu un klausītāju jaunākās paaudzes,” atzīst Ināra Jakubone.

"Mani katru reizi apbur šīs simfonijas otrā daļa, kur uz tādas pilnīga klusuma robežas, kā anotācijā lieliski uzrakstījis Imants Zemzaris "varbūt uz mākoņa maliņas” katrs var fantazēt savas vīzijas un ainas. Tas, ka Imanta Kalniņa mūzika ir tik spilgta, kontrastiem bagāta, tik bezgalīga tajā, ko viņš vēlas pateikt, tajā, ko viņam izdodas pateikt, katrs atradīs sev vēlamo.”

Albumā "Brīvības skaņa” iekļauts arī Imanta Kalniņa koncerts čellam un orķestrim, soliste Marta Sudraba.