Cīņā ar ēnu ekonomiku Valsts ieņēmumu dienests (VID) nācis klajā ar jaunu iniciatīvu – vērsties pret "aplokšņu" algu saņēmējiem.

VID ģenerāldirektores vietniece nodokļu jomā Dace Pelēkā skaidro, ka VID konstatējis, ka persona, kurai nav regulāru ienākumu, tomēr veic kredīta vai līzinga maksājumus par nekustamo īpašumu, transporta līdzekli vai kādām mantām. Tāpēc Ministru kabineta sēdē ir apstiprināts MK noteikumu projekts par līzinga, kredīta un ar to saistīto procentu maksājumu deklarāciju.

Pēlēkā skaidro, ka tā ir informatīva deklarācija, ko VID saņems no komercsabiedrībām, kas nodarbojas ar līzinga vai kredīta pakalpojumu sniegšanu fiziskām personām, kur būs norādīta fiziskā persona, kas veikusi maksājumus un gadā vai mēnesi maksātā summa. VID šo informāciju iekļaus savās analīzes sistēmā, tā būs viena no informācijas komponentēm, analizējot fizisko personu datus, vai viņa izdevumi nepārsniedz izņēmumus.

Jaunā kārtība stāsies spēkā no 2016. gada. Pirmo informatīvo deklarāciju par 2015. gadu VID saņems līdz 2016. gada 1. februārim.

Latvijas Kredītņēmēju asociācijas vadītājs Jānis Āboliņš skeptiski vērtē VID iecerētā līdzekļa iedarbību. Āboliņš uzskata, ka iecere iegūt informāciju par privātpersonu kredīta un līzinga maksājumiem varētu izraidīt jaunu to nemaksāšanas bumu. Viņš arī norāda, ka cietīs parastie cilvēki ne darba devēji, kas izvēlas maksāt aplokšnu algas.

Latvijas darba devēju konfederācijas sociālo lietu eksperts Pēteris Leiškalns uzskata, ka ka tas ir "vēl viens instrumentiņš, kas padarīs sarežģītāku dzīvi tiem, kas par daļu ieņēmumu nemaksā nodokļus". Taču viņš norāda uz iespējamiem trūkumiem un izmaiņām: kāds ārzemēs dzīvojošais, kas sūta naudu uz Latviju, varbūt arī pēc VID aizrādījuma deklarēs savus ienākumus; tiem, kas no vecākiem vai vecvecākiem saņem dāvinājumus, mainīsies naudas summa un maksājuma saņemšanas regularitāte; mazināsies preču iegāde uz nomaksu. Cilvēki atliks preču iegādi līdz brīdim, kad sakrās naudu. Viņš arī min, ka ar šo lēmumu varam nonākt līdz tam, ka atkal sāksim zaudēt cilvēkus, saistot to ar nodokļu sistēmas nesakārtotību.