Raidījumā Zināmais nezināmajā iepazīstam bezpilota lidaparātus. Ar lidaparātiem spējam nonākt vietās, kas bieži vien citādi nemaz nebūtu sasniedzamas, bet kādās vietās un situācijās spēj nonāk bezpilotu lidaparāti?

Vispirms  intervija ar SIA "Helico AeroSpace Industries” valdes locekli Edgaru Rozentālu par bezpilota lidaparātu „AirDog”,  kas autonomi seko sportistam un filmē to ar "GoPro" sporta kameru.

Tas ir oranži violets, aprīkots ar četriem rotoriem un virkni mūsdienu tehnoloģijas sasniegumu. Tas ir spējīgs nekļūdīgi sekot slēpotājam, skeitbordistam, krosa motociklistam vai cita ekstrēmā sporta veida pārstāvim, ar papildaprīkojumu filmējot sportista veikumu kā profesionāls operators. Tas ir Latvijā izstrādāts bezpilota lidaparāts "AirDog", kas vēl pirms nonākšanas plašā ražošanā izraisījis sensāciju pasaulē.

Šobrīd "AirDog" bezpilota lidaparāts ir gluži tuvu masveida ražošanas uzsākšanai, iepriekšpārdošanā realizēti jau vairāk nekā tūkstotis "AirDog", turklāt šos kompaktos, salokāmos četrrotoru lidaparātus no A līdz Z saliks mūsu ļaudis tepat Latvijā. Apmeklējiet vietni airdog.com, lai paši savām acīm redzētu, kā izskatās šis lidaparāts un ko tas spēj paveikt.

Savukārt studijā saruna par bezpilota lidaparātu izgudrošanas vēsturi, izmantošanu civiliem un militāriem mērķiem, kā arī svarīgiem likumdošanas aspektiem. Stāsta RTU Aeronautikas institūta tehnoloģiju katedras zinātniskais asistenti Sergejs Lučkinskis, Elīna Millere un Kristīne Carjova. Kādas ir tendences šobrīd bezpilotu lidaparātu tirgū, kādas ir to radīšanas tehnoloģijas un kā ar drošību, vai tie mūs spēj sargāt vai gluži pretēji - vairāk apdraud?

Lidojošā aproce Nixie

Kameras mēdz būt mazas un ļoti dažādas, ietērptas dažādos vizuālos veidolos – bet īpašu uzmanību piesaistījusi lidojošā aproce, kurai dots nosaukums Nixie. Šī ierīce ir ar kameru aprīkots četru rotoru mini helikopters, kas pēc izskata mazliet atgādina bumerangu.

Lai arī izgudrojums vēl ir tikai attīstības stadijā, tas jau izpelnījies uzmanību, jo tā galvenais uzdevums būs sekot lietotājam un pēc tā pavēles uzņemt foto un video. Brīžos, kad Nixie netiks lietots, to gluži kā rokas pulksteni varēs ērti aptīt ap plaukstas locītavu.

Un tas vēl nav viss – mazā kvadrokoptera Nixie mērķis ir attīstīt arī tā saucamo "selfiju" jeb latviskojot - pašiņu konceptu - izņemt kameru no lietotāja rokām un pacelt gaisā. Miniatūrā lidaparātā iebūvēta ap savu asi rotējoša kamera, kas ir spējīga sekot tās īpašniekam un uzņemt fotogrāfijas vai video materiālus. Lidaparāta daļas, kuras balsta rotorus, ir salokāmas, kas kameru padara viegli pārnēsājamu.

Pašlaik Nixie vēl ir tikai izstrādes stadijā un tā konstruktoriem jāmeklē veidi, kā sekmīgi atrisināt virkni tehnisku problēmu, lai savus konceptuālos uzstādījumus ietērptu praktiskos risinājumos. Neapšaubāmi idejas realizāciju paātrinās Informācijas Tehnoloģijas kompānijas „Intel” rīkotajā konkursā „Make it Wearable” jeb "Padari to valkājamu" iegūtā galvenā balva – 500 tūkstoši ASV dolāru.

Ja Nixie projekts tiks realizēts kā plānots, iespējams, izstrādātais galaprodukts – kvadrokopters būs savietots ar viedtālruņa aplikāciju, un tādā veidā aparāts spēs pēc pavēles pacelties gaisā un iekadrēt lietotāju foto vai video uzņemšanai. Nixie lidojums būs automātisks, tāpēc manuāla kontrole nebūs nepieciešama, un nav pamata satraukumam, ka tas varētu kur nekontrolēti doties. Šis lidaparāts pats atgriezīsies pie lietotāja, kad tam tiks dota pavēle.