Šonedēļ Rīgā būs iespējams iepazīt to, kā darbojas pasaulē sarežģītākā zinātniskā būve. Par CERN pazemes tuneļiem, kodolizpēti un vietu, kur piedzima internets, saruna raidījumā Zināmais nezināmajā.

Raidījumā dodamies arī uz Ženēvu, kura atrodas Eiropas kodolizpētes centrs. Profesors Kristofs Šafers ir aizrautīgs, ar humora izjūtu apveltīts fiziķis, kurš jau gadiem ilgi strādā CERN, vietā starp Šveici un Franciju. Viņš savā darba vietā abu valstu robežu šķērso vairākas reizes dienā un par šo pasauli domā pavisam citādās kategorijās, nekā ierasts. Mērogs, kādā Kristofs un viņa kolēģi skatās uz lietām, raksturo arī paša CERN būtību. Profesors Kristofs Šafers ir ieradies Rīgā, lai lasītu lekcijas CERN nedēļā Latvijā.

Kāda ikdiena valda Eiropas kodolizpētes centrā, ilustrē viens no retajiem latviešiem, kas strādā CERN – Rīgas Tehniskās universitātes profesors inženierzinātņu doktors Toms Torims. Viņš jau kādu laiku ir arī CERN zinātniskais līdzstrādnieks, un viņam ir savs redzējums, kas ir CERN un kas tur notiek.

Tuvinot Latviju Eiropas Kodolpētniecības centram (CERN), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) kopā ar CERN un Izglītības un zinātnes ministriju no 22. līdz 26. maijam rīko vērienīgu pasākumu – CERN nedēļu Latvijā. Šajā nedēļā Rīgā ieradīsies CERN amatpersonas un zinātnieki, kuri tiksies ar RTU vadību, izglītības un zinātnes ministru, ārlietu ministru, kā arī Saeimas deputātiem, apspriežot potenciālo Latvijas dalību CERN.

Šajā nedēļā pasākumi būs veltīti ne tikai zinātniekiem un studentiem, bet plašam interesentu lokam — skolēniem, pedagogiem, zinātnes entuziastiem un būtībā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, jo CERN zinātnieki lasīs populārzinātniskas lekcijas par CERN darbību un pētījumiem un visas nedēļas garumā būs unikāla iespēja interaktīvā izstādē apskatīt Lielā hadronu paātrinātāja tuneli, kurā tika atklāts Higsa bozons, un izzināt šī tuneļa darbības pamatprincipus. Savukārt Latvijas uzņēmēji apaļā galda diskusijā kopā ar CERN amatpersonām apspriedīs potenciālo industrijas un CERN sadarbību .