Līdzīgi kā „twitter” 140 zīmes maina komunikācijas saturu mūsdienās, tā drukātu grāmatu parādīšanās to panāca Reformācijas laikā. Kā gadsimtu seni notikumi mainījuši to, kā cilvēce uztver un izplata informāciju. Kā reformācija veicināja lasītprasmi un mainīja komunikācijas saturu, liekot lietā tā laika tehnoloģiskos sasniegumus  un paralēli lielām un biezām grāmatām sākot izdot arī nelielus bukletus, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta vēsturnieks, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadošais pētnieks Gustavs Strenga.

“Vienas lapas iespiedumi reformācijas laikā ir 16. gadsimta tviteris,” uzskata Gustavs Strenga. “Tas ir Lutera informācijas fenomena kodols - viņš prata izteikties īsi un kodolīgi, izmantot parocīgo formātu, ko bija viegli izplatīt.”

 

Reformācijas aizsākumi Livonija – Andreasa Knopkena darbība

Šogad daudzinām reformācijas 500. gadadienu, kas ir saistītā ar Mārtiņa Lutera vārdu, 1522. gadu var uzskatīt par reformācijas sākumu Rīgā un Livonijā, šajā gadā SV. Pētera baznīcā mācītājs Andreass Knpkens iepazīstināja ar savām 24 tēzēm. Šis tagadējā Polijas teritorijā dzimušais vīrs Rīgā ieradās 1517. gadā, lai palīdzētu savam brālim Jakobam iekārtoties vikāra amatā Rīgas Domā. Toreiz gan par reformācijas idejām neko šeit nerunāja un Andreass Knopkens ir dziļi vīlies šeit valdošajos baznīckungos, jo redz, cik ļoti viņi ir pievērsušies materiālām ne garīgām vērtībām. Par Rīgas reformāta Andreasa Knopkena darbiem un viņa dzīvi stāsta teoloģijas students Andreasa Knopkena darbu tulkotājs Kaspars Bankovskis.

 

Ko tik nevar atrast grāmatās

Amerikas Savienotajās valstīs, Ņujorkas štatā, ir kāds ļoti interesants lietotu grāmatu veikals – tas ir neparasts ar to, ka savdabīgāko kolekciju tur veido nevis pašas grāmatas, bet gan lietas, kas tajās atrastas. Jau gadu desmitiem ilgi Maikls Popeks veido pat īpašus katalogus, apkopojot informāciju par to, ko tikai viņam nav izdevies atrasts vecajās, pieputējušās grāmatās.

Dažādu galda spēļu daļas un naudas zīmes, tāpat arī auduma paraugi ir izmantoti grāmatzīmju vietā. Pavisam savāda grāmatzīme tikusi lietota 1957. gadā izdotajā Amerikas revolūcijas diplomātijas grāmatā. Tur lasītājs šim nolūkam lietojis atslēgu, kas tā arī palikusi grāmatā un nonākusi līdz lietoto grāmatu uzpircējam. Savukārt 20.gs. 20. gados lasītāji kā grāmatzīmes bija iecienījuši lietot fotogrāfijas – to klāsts ir dažāds, sākot no romantiskām portreta fotogrāfijām līdz pat attēliem, kas šobrīd izpelnītos pamatīgu dzīvnieku tiesību aizstāvju nosodījumu – bez paraksta un bez datuma norādes, vienā no fotogrāfijām redzams vīrietis pie vairāk nekā 10 nonāvētām lapsām.

Bet 1850. gadā izdotajā Svētajā Bībelē uzieta laulības apliecība - tajā skaidri saskatāmi gan jaunlaulāto vārdi, gan arī kāzu datums – 1899. gada 18. oktobris.

Vēl grāmatu uzpircējs ievērojis, ka lielākās grāmatās mēdz būt atstāti dažādi bukleti – piemēram, viens no tiem ir labas ģērbšanās ceļvedis, kas izdots 20. gadsimta 50. gados.

Bet nenoliedzami, biežāk atrastās lietas grāmatās ir ēdienu pagatavošanas receptes – tās, protams, visvairāk uzietas tieši pavārgrāmatās. Laikam ejot, šīs lietas kļuvušas par tikpat interesantu satura pētījumu objektu kā pašas grāmatas, kurās šīs zīmītes atrastas.

Vēl, protams, neiztrūkstošas šajā sarakstā ir dažādas apsveikuma kartītes un vēstules.

Bet radošākā pieeja lasāmvielas atzīmēšanai, liekas, ir mazās skaņuplates un leļļu apģērba gabali – tādi atrasti gan 1929. gada grāmatā, gan arī vēlāk - 70. gadu beigās lasītajos izdevumos.

Lietas, kas ikdienā bijušas tuvumā, visos laikos nonākušas arī starp grāmatu lappusēm. Maikls Popeks pat neuzskaita visas tās nospiestās koku lapas un citus herbārija elementus, kas sastopami teju katrā. Tā kā nospiestās koku lapas ar laiku kļūst ļoti trauslas, grāmatzīmju kolekcionārs tās vairs nemaz neiekļauj savā kolekcijā. Bet ir vēl kāda grāmatā atrasta lieta, kas nav iekļauta publiskai aplūkošanai – reiz tajā uzieta arī atvadu vēstule, ko rakstījis cilvēks, kas izdarījis pašnāvību – ētisku apsvērumu dēļ šādu retumu grāmatzīmju kolekcionārs nepublisko.

Ja jūs vēlaties aplūkot viņa kolekciju un esat Amerikas Savienotajā valstīs, tad to iespējams izdarīt klātienē Ņujorkas štatā, bet jebkuram interesentam to visu iespējams apskatīt internetā. Šajā  vietnē var gan aplūkot neparastās grāmatzīmes tuvplānā, gan arī palasīt par pašu grāmatzīmju kolekcionāru.