NASA kosmiskā zonde “New Horizons” tuvojas mērķim – tālajai pundurplanētai Plutons. Pavisam drīz – pēc nedēļas un vienas dienas jeb 14. jūlijā – mūs cerams gaida kas tiešām ļoti, ļoti īpašs cilvēces vēsturē. Iesējams, pirmo reizi varēs iegūt attēlus no Saules sistēmas tālākās nu jau ne vairs planētas, bet pundurplanētas Plutona virsmas. Dienā mērojot vairāk nekā pusotru miljonu kilometru, uz to ceļā jau deviņus gadus ir kosmiskā zonde "New Horizons". Kādus jaunus apvāršņus tā mums atklās, kāds bijis tās ceļš līdz šim un ko ceram ieraudzīt uz Plutona, raidījuma Zināmais nezināmajā studijā portāla "StarSpace.lv" redaktore Anna Gintere.

Sižetā stāsts par pārsteidzošām tehnoloģijām, kas izstrādātas, lai attīrītu planētu Zeme. Plastmasa, kas pati noārdās – tā nav zinātniskā fantastika. Augu cukuri tiek izmantoti plastmasas pudeļu ražošanā - tas ir jauns veids kā Nīderlandē esošs uzņēmums meklē iespēju gatavot plastmasas izstrādājumus no videi draudzīgāka materiāla nekā līdz šim tik daudz izmantās naftas. Par jauno plastmasas materiālu, kas gatavots no biomasas, stāsta Nīderlandes  tehnoloģiju kompānijas „Avantium” tehnoloģiju nodaļas vadītājs Gerts Jans Gruters.

Tehnoloģiskie sasniegumi mazo planētu mērījumos

Kosmisko objektu identificēšana un pat mērīšana no attāluma ir visai ierasta lieta – ja agrāk iespēja noteikt kādas Zemes izmēra planētas aprises, liekot lietā tikai bloķēto zvaigznes gaismas daudzumu, likās kā zinātniskā fantastika, tagad tā jau sen ir realitāte. Vēl vairāk: planētu masu iespējams noteikt pēc tās gravitācijas ietekmes uz zvaigzni, ko tā apriņķo. Taču mūsdienās kļuvis iespējams ne vairs tikai svērt un mērīt planētas, kas izmēros līdzinās Zemei, bet pat ir mazākas par to.

Izmantojot „Kepler” teleskopa iegūtos datus, zinātnieki ir noskaidrojuši, ka citplanēta ar nosaukumu „Kepler-138b” ir aptuveni uz pusi mazāka nekā Zeme un tās masa ir aptuveni desmitā daļa no Zemes masas. Tā ir pirmā par Zemi mazākā citplanēta, kurai izdevies noteikt gan masu, gan izmēru.

 

Kā lasāms portālā starspace.lv, lai noteiktu planētas masu, astronomi mēra niecīgās zvaigznes pozīcijas izmaiņas, kuras rodas, planētas gravitācijai ietekmējot zvaigzni. Tas ir liels izaicinājums ar mūsdienās pieejamajām tehnoloģijām noteikt masu planētām, kuru masa ir līdzvērtīga Zemes masai vai pat mazāka. Gadījumos, ja ap zvaigzni riņķo vairākas planētas, kuru orbītas atrodas salīdzinoši cieši viena pie otras, zinātnieki izmanto citu metodi planētu masas noteikšanai.