Robots Sofija un pašbraucošie auto, viedās mājas un sejas atpazīšanas ierīces, kiber(ne)drošība un sociālo tīklu loma viltus ziņu izplatīšanā – tie ir tikai daži no 2017. gada spilgtākajiem notikumiem tehnoloģiju jomā. Vienalga, vai esi aizrautīgs sekotājs tehnoloģiju jaunumiem un arī aktīvs lietotājs un nepalaid garām nevienu jaunu ierīci, vai ierindas patērētājs, kurš ar nelielām aizdomām raugās uz tādiem tehnoloģiskiem risinājumiem, kā auto, kas brauc pats, vai ierīci, kas atpazīst seju uz ielas, nākotne būs citāda un tā tiek veidota ik dienu. Kāds bijis aizvadītais gads tehnoloģiju jomā un ko varam sagaidīt šajā gadā, raidījumā Zināmais nezināmajā ar Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras asociēto profesoru Agri Ņikitenko un tehnoloģiju ekspertu Reini Zitmani.

Interesantākā lieta, ko pamanījām, bet vēl neizpratām, ir kripto valūtas. Tas ir tikai sākums kripto lietu bumam. Šogad tam pievērsa uzmanību arī finanšu sektors, Reinis Zitmanis.

Viņam piekrīt arī Agris Ņikitenko, atzīstot, ka šīs izmaiņas ietekmēs arī starptautisko norēķinu sistēmu. Un tas ļaus un liks arī mainīties cilvēkiem - mainīsies cilvēku paradumi, profesijas, viņi kļūs radošāki.

Vēl, kā 2017. gada notikumu Agris Ņikitenko min "sprādzienu" robotikā. "Drīz tie cilvēkveidīgie roboti būs  ikdienā," bilst Agris Ņikitenko. Tāpat  viņš min ziņas par sociālajiem tīkliem, pavērsienu, ka sāka runāt par to, ka sociālie tīkli mūs slēptā veidā izmanto, izmanto datus un informāciju par mūsu paradumiem.

Tāpat neizbēgama nākotne ir pašbraucošie auto, bet neizzudīs arī parastās automašīnas.

Tehnoloģiju sasniegumi Latvijā

2017. gada nogalē noslēdzās valsts pētījumu programmas “Kiberfizikālās sistēmas, ontoloģijas un biofotonika drošai&viedai pilsētai un sabiedrībai” (SOPHIS), nepilnos četros gados pētnieki uin zinātnieki no vairākiem institūtiem, laboratorijām un universitāšu fakultātēm strādāja pie dažādu inovatīvu rīku un tehnoloģiju izstrādes. Projekta ietvaros valsts finansēja četrus pētījumu virzienus – tehnoloģijas medicīnā un viedā transporta jomā, uz ontoloģijām balstītas tīmekļa videi pielāgotas zināšanu inženierijas tehnoloģijas, biofotonika: attēlošana, diagnostika un monitorings un tehnoloģijas drošai un uzticamai gudrai pilsētai.