Savulaik Somija un Latvija gāja līdzīgus vēstures ceļus, līdz visu izšķīra Otrais pasaules karš. Latviju 1940. gadā okupēja PSRS, Somiju okupēt neizdevās. Par Ziemas karu un faktoriem, kas noteica somu uzvaru pār PSRS saruna ar
Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieku, vēsturnieku Valdi Kuzminu.
 

Somiem raksturīga nodarbe - debesu vērošana

Kaut arī klimatiskie apstākļi Somijā ir drīzāk skarbi, nekā maigi un patīkami, un daļa valsts, kas atrodas aiz Polārā loka, pusgadu aizvada pustumsā, daba Somijā nav skopojusies ar kādu citviet pasaule reti sastopamu dabas parādību – ziemeļblāzmu. Tā fascinējusi dažādu jomu māksliniekus un nav pārsteigums, kas Somija ir zeme, kurā astronomija un debesu vērošana ir nacionāla mēroga nodarbe. Ar to aizraujas astronomijas profesionāļu un amatieri un šajā zemē ir vairāk nekā 40 astronomijas biedrību. Par astronomijas pētniecību Somijā astronome Anne Lilestroma. Viņa arī veido Skandināvijā lasītāko astronomijas žurnālu "Zvaigznes un Visums". 

Somu sabiedrības politiskā līdzdalība procesos 

Laikā, kad Latvijas Radio viesojās Somijā, Helsinku centrā pulcējās vairāki tūkstoši fermeru, lai aicinātu valdību atbalstīt lauksaimniecību. Somijā, tā pat kā Latvijā, Eiropas Savienības ieviestās sankcijas pret Krieviju izjūt asi, īpaši piena nozarē strādājošie. Tūkstošiem protestētāju bija sabraukuši no visas valsts, vairāki simti no viņiem galvaspilsētā ieradās ar traktoriem pie kuriem piestiprināti uzraksti “Nav fermeru- nav ēdiena”.

Atvērtās demokrātijas eksperts Jonas Pekanens stāsta, ka šobrīd Somijā, tāpat kā daudzās citās Eiropas valstīs cilvēkiem ir vairāk iemeslu iziet ielās. Tāpat cilvēkiem ir apnicis balsot reizi četros vai sešos gados un pārējo laiku sēdēt un cerēt, ka politiķi darīs savu darbu. Cilvēki grib būt sadzirdēti arī pārējā laikā. Un šajā jautājumi lieti noder arī e-platformas.

Raidījums Zināmais nezināmajā, svinot Ziemeļu ministru padomes biroja Latvijā 25 gadu dzimšanas dienu, turpina izzināt Ziemeļvalstis.