Rudens ir īstais laiks, kad no jauna pievērsties debesu vērošanai. Naktis kļūst garākas un arī debesīs redzamais - aizraujošāks. Mūsdienās debesu vērošana mājās apstākļos ir kļuvusi daudz ērtāka. Ar neapbruņotu aci lūkoties debesīs ir romantiski, taču padziļinātākai interesei par debesu ķermeņiem noderēs amatierteleskopi. Kādu tehniku var izmantot pilnvērtīgai debesu iepazīšanai? Cik dažādi ir teleskopi un kādu izvēlēties? Vai nepieciešams teleskops, vai var atrast citu instrumentu, ar ko saskatīt zvaigznājus un citus debess ķermeņus? Jā, un kā nofotografēt redzēto, raidījumā Zināmais nezināmajā skaidro "StarSpace" Suntažu observatorijas saimnieks Arnis Ginters un teleskopu, binokļu un citu optikas ierīču eksperts, portāla "ieskaties.lv" īpašnieks Jānis Elsons.

 

Galileja teleskops zvaigžņu vērošanai

Cilvēkus gadus tūkstošiem ir saistījuši debesu novērojumi, bet pienācīga iespēja to darīt radās tikai 17. gadsimtā.

“Man jau ļoti patīk tā leģenda, ka teleskopu ir izgudrojuši bērni, spēlējoties ar briļļu meistara izbrāķētajām lēcām un salikuši divas lēcas tā, ka tālie baznīcas torņi izskatās tuvi, bet nu tā ir tikai leģenda,” stāsta Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors Ilgonis Vilks.

Mūsdienās par teleskopa izgudrotāju uzskata holandiešu optiķi Hansu Liperšeju, kurš 1608. gadā izgatavoja ierīci, kas ļauj "tālas lietas skatīt tā, it kā tās atrastos tuvu". Pagāja neilgs laiks līdz cilvēki iedomājās, ka ar jauno atklājumu var vērot ne tikai tālos baznīcas torņus, bet arī pētīt zvaigznes. Gadu vēlāk itāļu astronoms, fiziķis un matemātiķis Galileo Galilejs, izmantojot savas zināšanas par optiku, radīja teleskopu, ar kuru vēroja zvaigznes.

Galileo Galileja teleskops nav saglabājies, bet jau drīz oriģinālam sekojušas šī teleskopa replikas. Vienu no šādām replikām var apskatīt un izmēģināt arī Latvijas Universitātes Fridriha Candera kosmosa izpētes muzejā. Tas ir aptuveni pusmetru garš un nemaz ne tik viegli regulējams, taču vēl grūtāk pirms četriem gadsimtiem bija panākt, lai citi zinātnieki notic teleskopa spējām.