Organiskā ķīmija, bioūdeņraža izpēte un kompozītmateriālu izstrāde osteoporozes ārstēšanai - par šādiem pētījumiem šogad L'Oreal "Sievietēm zinātnē" laureātes ieguvušas stipendijas. Par pētījumiem un darbu zinātnē raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta šī gada laureātes: Rīgas Tehniskās Universitātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta vadošā pētniece, inženierzinātņu doktore Kristīne Šalma-Ancāne, Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece, inženierzinātņu maģistre Jevgeņija Lugiņina un Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta zinātniskā asistente, dabaszinātņu maģistre Ilze Dimanta.

Prestižai L'Oreal Latvijas stipendijai "Sievietēm zinātnē", kas tiek īstenota ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) atbalstu, šogad bija iesniegti 35 pieteikumi. Tos vērtēja LZA eksperti. Par stipendiju piešķiršanu lēma žūrijas komisija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā. Laureātu vārdus paziņoja svinīgajā ceremonijā 18. maijā Latvijas zinātņu akadēmijā.

Sievietes zinātnē

Mūsdienās, redzot sievieti laboratorijā eksperimentējot ar dažādiem ķīmiskiem savienojumiem vai pētot vēsturiskus materiālus, diez vai kāds būs izbrīnīts. Latvijā vairāk nekā puse zinātnē nodarbināto ir sievietes, bet, piemēram, 2011. gadā 60% no visiem doktora grādu ieguvušajiem bija sievietes. Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures direktors Ilgonis Vilks stāsta, ka sievietes ieņem svarīgu vietu visās zinātnes nozarēs jau kopš 19. gadsimta.

Mūsdienās, runājot par sievietēm zinātnē, bieži piemin, ka sievietes vairāk strādā humanitārajās vai sociālajās zinātnēs. Un tā ir taisnība, Latvijā humanitārajās zinātnēs sievietes ieņem 68% pētnieku amatus un tas ir augstākais rādītājs Eiropā. Šeit gan jāmin, ka šis skaitlis ir pēdējo desmit gadu laikā samazinājies par 2%. Sociālajās zinātnēs un medicīnā sievietes ieņem 64% pētnieku amatu, lauksaimniecībā 54. Inžinierzinātnēs un tehnoloģiju jomā šobrīd 36% nodarbināto ir sievietes un, lai gan tas ir teju uz pusi mazāk nekā humanitārajās zinātnēs, svarīgi pieminēt, ka pēdējo 10 gadu laikā šis skaitlis ir audzis par 15% un ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā.