25. septembrī Latvijā un citviet Eiropā tiks svinēta Zinātnieku nakts, kuras laikā ikviens interesants varēs apmeklēt dažādus šiem svētkiem veltītus pasākumus. Zinātnieku nakts tradīcijas Latvijas sabiedrībai nav svešas - fakultātes, muzeji un zinātniskie institūti piedāvā gan lekcijas, gan radošās darbnīcas un pat ļauj vērot eksperimentus. Šis gads nav izņēmums un šoreiz Zinātnieku nakts temats ir zinātnei visnotaļ pateicīgs - gaisma. Kādi pasākumi gaidāmi  un kāda ir  gaismas lomadažādās zinātnes nozarēs, par to saruna raidījumā Zināmais nezināmajā ar Rīgas Tehniskās Universitātes Datorvadības sistēmu katedras docentu, inženierijas doktoru, RTU Tehniskās fizikas institūta profesoru Andri Ozolu Rīgas Stradiņa Universitātes Komunikācijas departamenta direktors Ediju Šaueru.

Gaisma ikdienas nodarbēs

Gaismai ir izšķiroša loma ne tikai dažādas zinātnes nozarēs, bet arī pavisam praktiskās ikdienas nodarbēs, piemēram, gaismotāja un fotogrāfa darbā. Gaisma - gan kā pamatu pamats, gan kā radošais impulss, gan arī kā tehnisks risinājums. Par gaismas nozīmi savā profesijā stāsta fotogrāfu Māris Kundziņš un gaismotājs Oskars Timbars.

Zinātnes nakts Latvijā

Zinātnes nakts Latvijā norisināsies astoņās pilsētās – Rīgā, Salaspilī, Jelgavā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Ventspilī un Valmierā. Ikviens interesents varēs iepazīt un uzzināt visu par un ap gaismu. Zinātnes nakts norisināsies vairāk nekā 200 Eiropas pilsētās, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus un ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Daugavpils Universitāte šoreiz ir īpaši pacentusies zinātnes popularizēšanā, jo pirms zinātnieku nakts pasākumiem Daugavpilī notiek arī 10/ Zinātnes festivāls. Par pasākumiem Daugavpilī stāsa Daugavpils Universitātes zinātniskā prorektore, asociētā profesore Inese Kokina.

Lūkojoties uz Zinātnieku nakts notikumiem citās universitātes un augstskolās, valmierieši aicinai uz Zinātnieku kafejnīcu, kur vakara gaitā varēs klausīties dažādas lekcijas par tūrismu un tiešā un pārnestā nozīmē gaismas lomu tajā. Piemēram, par tūrismu tumsā vai ceļošanu un apgaismības laikmetu. Vēl Valmierā gaisma sevi pieteiks ļoti mākslinieciskā formā un radošās darbnīcās, kur būs iespējams veikt eksperimentus ar brillēm un gaismas avotiem.

Tikmēr Rēzeknes Augstskola aicina palūkoties uz gaismu pavisam starpdisciplināri - gan lāzrtehnoloģijās, gan biznesā, gan žurnālistikā. Bet Ventspils Augstskolā interesentiem būs iespējams noklausīties izzinošas lekcijas, vērot dažādus gaismas pielietojumu demonstrējumus, kā arī viesoties modernajās optikas laboratorijās, gūstot ieskatu daudzveidīgajos gaismas pielietojumos.

Latvijas Lauksaimniecības Universitāte gaismu rīt meklēs un arī atradīs bioloģijā. Zinātnieki Jelgavā atklās brīnumaino gaismas pasauli un ļaus ielūkoties tās daudzveidībā un LLU muzejs piedāvās iespēju ielūkoties gan laboratorijas eksperimentu norisē, gan baudīt vizuālus mākslas darbus. Gaismu kā enerģijas avotu palīdzēs iepazīt turienes Tehniskās fakultātes zinātnieki, kas demonstrēs gaismas saistību ar siltumu un elektrību.

Arī Liepājas Universitāte piedāvās plašu ieskatu gaismas tematikā gan no dabas un inženierijas skatu punkta, gan sociālo zinātņu aspekta.

Un, protams, Rīgā dažādas iestādes piedāvā palūkoties uz gaismu no ļoooti atšķirīgām jomām. Frīdriha Candera muzejā varēsiet palūkoties uz gaismu teleskopā, savukārt LU Teoloģijas fakultātē no pulksten 18 būs dzirdamas lekcijas par gaismu kristiešu un budistu mistiskajā pieredzē, arī tās vietu Vecajā derībā un Seno Austrumu reliģijās. Bioloģijas fakultāte, protams, runās par gaismu dzīvojos organismos un skaidros, kāpēc augi ir zaļi, kāpēc tie izliecas gaismas virzienā un vai tie naktīs guļ. Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicinās aizdomāties  par gaismas piesārņojumu pasaulē un gaismu augsnē, bet Ķīmijas fakultāte izrādīs savas laboratorijas un demonstrēs luminiscences un fluorescences eksperimentus.