Otrdiena, 2024. gada 23. aprīlis

Vārda diena: Jurģis, Juris, Georgs

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Ansamblis "Dzeguzīte" ar koncertu svinēs 45.jubileju

Šajā pavasarī uz savu „perēklīti” lielus un mazus ielūdz Latvijas Radio bērnu vokālais ansamblis „Dzeguzīte”, kas sestdien, 9.maijā, pl. 14.00 kinoteātra „Splendid Palace” Lielajā zālē koncertēs un svinēs savu 45.jubileju.

Koncerta programmā skanēs tikai un vienīgi komponista Raimonda Paula dziesmas. To vidū būs labi pazīstami un iemīļoti, kā arī vairāki jauni skaņdarbi un popūriji. Klausītāju iemīļotās koncertgrupas „Dzeguzīte” 13 dalībnieku vidū tagad jau ir kādreizējo dzeguzēnu bērni, un visu šo laiku kopš 1972.gada ansambli vada Daila Martinsone.

Koncerta pirmajā daļā par godu Raiņa 150.jubilejai skanēs cikls „Baltās dziesmas”, ar kuru pirms 40 gadiem sākās „Dzeguzītes” sadarbība ar komponistu Raimondu Paulu. Cikla dziesma „Putniņš uz zara” ar vārdiem „Kas manim kaitēja putniņam būt” kļuvusi par šī Latvijā populārā bērnu vokālā ansambļa vadmotīvu. 150.jubilejā tiks godināta arī dzejniece Aspazija, kuras dzeja 1980.gadā izmantota maestro R.Paula piecu dziesmu ciklā, kura vispopulārākā daļa ir „Circenīša ziemassvētki”. Cikls tiks atskaņots kopā ar jauno, talantīgo dziedātāju Mārtiņu Ruski, kuram šī ir pirmā muzikālā sadarbība ar „Dzeguzīti”.

Jubilejas koncerta otrajā daļā „Dzeguzīte” izdziedās ne vien savus populārākos hitus, bet arī mazāk dzirdētas Raimonda Paula dziesmas, kas radītas Leļļu teātra izrādei „Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta”. Sestdienas pēcpusdienā netrūks ne jautru, ne lirisku melodiju: skanēs albuma „Lidojums ar gaisa balonu” un izrādes „Sudraba slidas” melodiju popūriji. Biļetes uz koncertu vēl pieejamas „Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās un internetā bilesuparadize.lv.

Latvijas Radio bērnu vokālā ansambļa „Dzeguzīte” pirmsākumi meklējami 1970.gada vasarā, kad tika izsludināts pirmais dalībnieku konkurss un toruden Aldas Strazdas vadībā sākās darbs pie ierakstiem. 1972.gadā ansambļa vadību pārņēma Aldas māsa, mūzikas pedagoģe un kordiriģente Daila Martinsone, kuras vadībā „Dzeguzīte” darbojas jau 43 gadus. Ansamblis ir sadarbojies ar labākajiem Latvijas dziesmu autoriem Gunāru Freidenfeldu, Gunāru Rozenbergu, Aivaru Hermani, Zigfrīdu Muktupāvelu, Jāni Kalniņu, Jāni Krūmiņu, Ivaru Vīgneru, Ģedertu Ramanu, Arvīdu Žilinski, tekstu autoru Guntaru Raču u.c., jo īpaši ciešu sadarbību izveidojot ar Raimondu Paulu. „Dzeguzīte” ir sadziedājusies ar dažādiem solistiem, piemēram, Intaru Busuli, Andri Ērgli, Rūdolfu Plēpi, Aiju Kukuli, Ingu Pētersonu, Jāni Paukštello, Daini Porgantu, Normundu Rutuli, Andri Daņiļenko. Šo gadu laikā izdotas skaņuplates un neskaitāmi albumi, koncertu skaits mērāms tūkstošos.

45 pastāvēšanas gadu laikā „Dzeguzīte” pieskandinājusi ne vien Latviju, bet arī daudzas pasaules valstis. Tas noticis, pateicoties sadarbībai ar komponistu un pianistu Raimondu Paulu, kurš 1981.gadā uzsāka sadarbību ar Dailas Martinsones audzēkņiem, pildīdams skaņraža un koncertmeistara pienākumus. Tieši maestro 80.gadu vidū dziedošos bērnus uzveda uz lielākajām estrādes skatuvēm, kas bija nebijis notikums toreizējā Padomju Savienībā. Pa šo laiku apceļota vai visa Eiropa, apmeklēta arī Gruzija, Turcija un Amerika. Ir gūti panākumi dažādos festivālos un konkursos, starp izaugušajiem dzeguzēniem ir gan mūziķi Kārlis Būmeistars un Valters Frīdenbergs, solists un dziesmu autors Gunārs Kalniņš, operas solists Viesturs Jansons un flautiste Guna Paula, gan žurnāliste Ilze Jaunalksne, aktieris Mārtiņš Egliens, kostīmu māksliniece Kristīne Jurjāne un citi.

Vizuālie materiāli – koncerta afiša un ansambļa foto – ir pieejami uz Failiem.lv servera šeit.