Piektdiena, 2024. gada 23. februāris

Vārda diena: Haralds, Almants

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Prestižais "Vīnes filharmoniķu" Jaungada koncerts būs klausāms un arī skatāms Latvijas Radio 3 - "Klasika"

Jaunā gada pirmajā dienā Latvijas Radio 3 - "Klasika" gādās par to, lai mēs visi būtu liecinieki skaistajai gada ieskandināšanas tradīcijai, kāds neapšaubāmi ir pasaulslavenā orķestra "Vīnes filharmoniķi" rīkotais Jaungada koncerts.  Allaž iedvesmojošā  "Vīnes filharmoniķu" Jaungada koncerta tiešraidi LR3 piedāvā jau gandrīz 20 gadus, un šoreiz tā atkal būs ne tikai klausāma, bet arī skatāma "Klasikas" mājas lapā – http://ej.uz/videoVine .

Koncerta tiešraide Latvijas Radio 3 ēterā sāksies 1. janvārī plkst. 12:15  no Vīnes Mūzikas biedrības Zelta zāles jeb Musikverein, kas ir viena no trim pasaules labākajām akustiskajām koncertzālēm un vienlaikus - arī "Vīnes filharmoniķu" mājvieta.  Programmā – gan septiņi skaņdarbi, kas Vīnes Jaungada koncertā skanēs pirmo reizi, gan arī vispopulārākie Vīnes valši, ko sacerējuši Eduards Štrauss, Johans Štrauss (dēls) un Johans Štrauss (tēvs). LR3 tiešraidi vadīs Inta Zēgnere. Koncertu tiešraidē pārraidīs 35 EBU Eiroradio dalīborganizācijas.

Šoreiz pie diriģenta pults stāsies Gustavo Dudamels no Venecuēlas, kļūstot par visjaunāko diriģentu, kurš vadījis "Vīnes filharmoniķu" Jaungada koncertu. Dudamels, kurš dzimis 1981. gadā, ar mūziku saistīts jau kopš agras bērnības, bet kļūt par diriģentu viņš izlēma 16 gadu vecumā. Gustavo Dudamels šobrīd tiek uzskatīts par vienu no talantīgākajiem simfoniskās un opermūzikas diriģentiem pasaulē, kurā mīt dziļa ticība mūzikas vienojošam un iedvesmojošajam spēkam. Šobrīd trīsdesmit piecus gadus vecais maestro ir "Losandželosas filharmoniķu" un Simona Bolivāra simfoniskā orķestra (Venecuēla) mākslinieciskais vadītājs. Papildu saviem pienākumiem Dudamels ir viesdiriģents dažādās prestižās mūzikas institūcijās un gatavojas Eiropas tūrei kopā ar orķestri "Berlīnes filharmoniķi" nākamgad.

"Vīnes filharmoniķu" Jaungada koncerts, kas tradicionāli notiek Vīnes Mūzikas biedrības nama greznajā Zelta zālē un kurā jau kopš 1939. gada ikreiz skan Johana Štrausa un visas Štrausu dinastijas dzirkstošie valši, asprātīgās polkas un pacilājošie marši, ir visprestižākais ikgadējais notikums klasiskās mūzikas pasaulē. Uzaicinājums to diriģēt ir vislielākais pagodinājums, bet biļetes uz to rezervējamas vismaz gadu iepriekš. Līdz šim Jaungada koncertus Vīnē diriģējuši Herberts fon Karajans, Klaudio Abado, Karloss Kleibers, Rikardo Muti, Lorins Māzels, Seidži Odzava, Nikolauss Arnonkūrs, Mariss Jansons, Džordžs Pretrs, Daniels Barenboims, Francs Velzers Mests, Zubins Meta.

Foto © Terry Linke