Svētdiena, 2024. gada 25. februāris

Vārda diena: Alma, Annemarija

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

LR3 tiešraidē no Ņujorkas - Elīna Garanča

Sestdien, 13. maijā, plkst. 19:30 tiešraidē no Ņujorkas Metropoles operas Latvijas Radio 3 - “Klasika” ēterā un internetā baudīsim Riharda Štrausa operu “Rožu kavalieris” ar Elīnu Garanču Oktaviāna lomā.

Elīnai šī būs simboliska izrāde – Oktaviāna lomu viņa dziedās pēdējo reizi. “Pavisam negaidot iznāk jauka sagadīšanās – nebiju to speciāli izplānojusi, bet… Manam varonim Oktaviānam ir 17 gadi un 2 mēneši. Un pirmo reizi Oktaviānu dziedāju tieši pirms 17 gadiem un diviem mēnešiem Mainingenā! Tā nu iznāk tāds labs noslēgums, simbolisks aplis,” telefonintervijā no Ņujorkas Inārai Ancānei atklāj Elīna Garanča.

Tieši Oktaviāns ir viena no viņas pirmajām lielajām lomām; dziedātāja lēš, ka viņas Oktaviāns toreiz, pirms septiņpadsmit gadiem, bijis jaunākais Eiropā. “Tobrīd man bija tikai 23 gadi, un pirmo reizi ar tik atbildīgu partiju kāpu uz skatuves – protams, bija ambīcijas, gribasspēks. Un tieši tā ārprātīgā gribēšana ņēma virsroku... Partiju biju mācījusies kādu gadu, jo mūzika, kaut arī ļoti skaista, ir visai sarežģīta. Pirmizrādē izjutu traku adrenalīnu! Mamma un tētis sēdēja zālē – tas bija kārtīgs piedzīvojums! Biju priecīga arī tāpēc, ka sadarbojāmies ar diriģentu Kirilu Petrenko – arī viņš bija tikpat jauns, ambiciozs, spēcīgs, varošs. Tā ir patīkamas atmiņas un priecīgs laiks.”

Elīna Garanča slavē arī jauno iestudējumu Ņujorkā, ko veidojis kanādiešu režisors Roberts Kārsens: “Tas ir asprātīgs, pilns ar daudzām detaļām un mazām niansēm, kas izrādei piešķir nepārtrauktu ritumu un vieglumu. Mēģinājumu process bija sarežģīts, bet rezultātā ir dažādi neparasti pavērsieni un pavisam negaidīti risinājumi situācijām, kas līdz šim visiem bijušas pierastas,” atklāj Elīna un pačukst, ka viņas Oktaviāns operas trešajā cēlienā pārtaps par sievieti. “Jau tas vien ir neparasti, ka man, sievietei, jāspēlē puika. Un tagad turklāt tāds, kurš spēlē sievieti – tas nudien ir interesants aktierisks uzdevums! Man ļoti patīk šis iestudējums – esmu gandarīta, ka tieši šis būs mans pēdējais Oktaviāns. Atmiņas par šo lomu gan pirmajā, gan pēdējā iestudējumā visu dzīvi varēšu nēsāt sev līdzi.”

 

Vienlaikus Elīna arī neslēpj, ka Oktaviāns kļūs par viņas pēdējo atveidoto puišeli jeb “bikšu lomu”: “Emocionāli un psiholoģiski vairs nejūtos šim ampluā atbilstoši. Visi augam un attīstāmies. Arī es esmu sev atvērusi jaunu horizontu un varu teikt, ka tematikas ziņā Maršaliene ar viedajām pārdomām man kļūst aizvien tuvāka, kamēr Oktaviāna dzīves pārliecība – mazāk interesanta. Tagad tuvākas ir arī tādas varones kā Santuca, Amnerisa, Ebolī – šķiet, tagad mana būtība un temperaments jāataisno ar sieviešu lomām. Arī balss kļuvusi sievišķīgāka, nav vairs tā naivā romantisma. Kaut Oktaviāns, tāpat kā Romeo, ir viena no manām mīļākajām lomām, abi ir jauni cilvēki, padsmitnieki, un arī balsī šis padsmitnieciskums būtu jāatrāda. Ir laiks darīt ko jaunu, attīstīties, man vajadzīgas jaunas virsotnes un Everests, kurā jāuzkāpj. Protams, tas ir izaicinājums – pēc manām “bikšu lomām” parādīt, ka manī mīt liktenīgā sieviete, kura beidzot grib izlauzties uz āru. Ar jaunajām partijām ir pavisam cita braukšana,” pasmaida Elīna Garanča un ir gatava jaunam posmam.

13. maija izrādē Maršalienes lomā būs Renē Fleminga – arī viņa šo lomu dziedās pēdējo reizi. “Renē ir ļoti sirsnīga, atvērta, izpalīdzīga, viņas Maršaliene – melanholiska, skumīga, faktiski tāda pati kā Renē. Šobrīd, iestudējuma procesā, esam kārtīga komanda, kurā cits citu atbalsta, viens par otru cīnās un savstarpēji izpatīk – arī šis ir priecīgs periods manā dzīvē,” – tā Elīna Garanča.

Solistu sastāvā dzirdēsim arī Ginteru Groisbeku barona Oksa lomā, Erīnu Morliju Sofijas lomā, Metjū Polencani Itāliešu dziedātāja lomā, bet Faninala lomā Metropolē debitēs Markuss Briks. Pie diriģenta pults – Sebastjans Veigle.

Interviju ar Elīnu Garanču pilnā apjomā klausieties sestdien, 13. maijā, plkst. 9:30 raidījuma “Atspere” rīta intervijas laikā, kā arī vakarā, operas “Rožu kavalieris” tiešraides starpbrīdī. Intervija būs pieejama arī “Klasikas” mājas lapas arhīvā.