Pirmdiena, 2024. gada 15. jūlijs

Vārda diena: Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Preses relīzes

Latvijas Radio I studijā muzicēs stīgu kvartets ReDo – koncertā tiks ieskandināta Ilonas Breģes jubileja

18. februārī plkst. 18.00 Latvijas Radio I studijā un "Klasikas" tiešraidē ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu muzicēs azartiskais stīgu kvartets ReDo jeb vijolnieki Konstantīns Paturskis un Kristiāna Ozoliņa, altists Dāvis Sliecāns un čellists Pēteris Ozoliņš. Par savu pamatmisiju kvartets izvēlējies atbalstīt un iedvesmot mūsu komponistus skaņdarbu radīšanai, un šis fakts atspoguļosies arī šī koncerta programmā: vakara gaitā sumināsim šī gada jubilāri –  komponisti Ilonu Breģi, kura maijā svinēs skaistu un apaļu jubileju. Tiešraides koncertu vadīs Dāvis Eņģelis.

Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai pa e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv. Vietu skaits ierobežots! Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 18. februārī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Ieeja koncertā – bez maksas.

Lai gan ReDo repertuārā ir arī pasaules klasika stīgu kvarteta žanrā (šajā vakarā izskanēs Jozefa Haidna Stīgu kvartets Nr.5 op. 64 ("Cīruļu")), mūziķi aizrautīgi pievēršas tieši mūsdienu latviešu komponistu mūzikai: to apliecinās gan programmā iekļautais Santas Ratnieces opuss Silsila, gan kopā ar obojisti Janu Zeļensku atskaņotā Ilonas Breģes kompozīcija "Kalendāra lapas". Pēc Pētera Vaska fonda pasūtījuma tapušais cikls pirmo reizi izskanēja pērn, festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" ietvaros Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē. Ilona Breģe šajā mūzikā atainojusi dažādas kalendārā ierakstītās dienas, tostarp arī pavasara iesākšanos, Mātes dienu, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu un 1. septembri, ciklu noslēdzot ar Ziemassvētku vakaru smalkā stīgu pizzicato un trijstūrīšu saspēlē.

"Kvarteta pirmsākumi meklējami 2009. gadā, un no pirmā sastāva esmu palicis vienīgais," intervijā "Klasikai" atklāj Pēteris Ozoliņš. Viņš gan noraida, ka būtu kvarteta galvenais boss: "Visi esam vienlīdz svarīgi. Un mans liels prieks, ka šobrīd muzicējam kopā tieši šādā sastāvā!"

Tomēr kvarteta kolēģi vienbalsīgi atzīst, ka par stīgu kvarteta ReDo ilglaicīgumu var pateikties tikai un vienīgi Pēterim un viņa entuziasmam, jo Pēteris allaž visus motivējot, kāpēc noteikti jāspēlē stīgu kvartetā. Arī tad, kad sadarbība ar iepriekšējo sastāvu esot bijusi apsīkusi, Pēteris Ozoliņš mudinājis, ka atkal "jātaisa kvartets".

Kā īsti radies kvarteta savdabīgais nosaukums? "Toreiz, kad Latvijas Mūzikas akadēmijā bijām pavisam jauna koncertvienība, vajadzēja nosaukumu. Mums patika angļu vārds redo (tulkojumā – pārtaisīt, pārstrādāt), kas vienlaikus nozīmē arī divas notis – re un do. Vēlāk gan konsultējāmies ar angļu valodas lietpratējiem un sapratām, ka tas nepavisam nav labs nosaukums. Tomēr – lai gan sen esam sapratuši, ka nosaukums ReDo vairs nav īsti aktuāls, turklāt grūti to vienmēr izskaidrot, tas vēl aizvien ir kopā ar mums, jo... ir mīļš un labi skan!" – tā Pēteris Ozoliņš.

2010. gadā ReDo uzstājies kā rezidējošais ansamblis 5. Mazsalacas meistarkursos un 2012. gadā rezidējis Nordplus IP Music Laboratory Process Lietuvā. Kopumā kvartets pirmatskaņojis ap četrdesmit jaundarbu. 2013. gadā ReDo kļuvis par Starptautiskā Arvīda Norīša stīgu kvartetu konkursa laureātu.

Par jaukāko piedzīvojumu savas pastāvēšanas laikā mūziķi uzskata piedalīšanos festivālā "Skaņu mežs". "Tas patiesi ir beidzamā laika interesantākais projekts, jo viens no mūsu ansambļa galvenajiem uzdevumiem ir atskaņot latviešu komponistu stīgu kvartetus, rosinot arī jaunu kompozīciju tapšanu, un "Skaņu mežs" tādā ziņā mums ir idejiski tuvs – tieši tā ietvaros pirmatskaņojām Santas Ratnieces stīgu kvartetu Silsila."

---

Informāciju sagatavoja:

Ieviņa Ancena, Latvijas Radio Multimediju daļas interneta redaktore

Mob. tālr.: 26337544

E-pasts: ievina.ancena@latvijasradio.lv

 

Indra Zomerovska

Latvijas Radio Komunikācijas daļas

Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 28808589

E-pasts: indra.zomerovska@latvijasradio.lv