Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” (LaPa) ir izdevis grāmatu “Nyet, nyet, Soviet!” ar stāstiem par latviešu politiskajām demonstrācijām trimdā, kuri palīdzēs piepildīt šo robu zināšanās un vēsturē. Grāmata ir četru gadu darbu rezultāts, veicot intervijas Latvijā un ārzemēs ar latviešiem par viņu dalību politiskajās akcijās un demonstrācijās ārpus Latvijas no 1944. līdz 1991. gadam. Par grāmatu un atmiņām, kas saistās ar šo laiku, sarunā ar mācītāju Māri Ķirsonu.

Nyet, nyet, Soviet! – ne tikai politiskās demonstrācijās un akcijās izmantots, skaļi izkliegts vai uzrakstīts sauklis, bet arī trimdas latviešu pārliecinoši uzturēta doma un sajūta četrdesmit sešu gadu garumā Latvijas okupācijas laikā. Grāmatā ir apkopoti 58 cilvēku atmiņu stāsti par politiskajām akcijām un demonstrācijām ASV, Austrālijā, Lielbritānijā, Kanādā, Vācijā un Zviedrijā.

Grāmatas "Nyet, nyet, Soviet!" galvenā iecere ir atklāt cilvēcīgo un emocionālo politiskajā rīcībā, aicinot lasītājus pārdomāt savu nostāju un pilsonisko līdzdalību mūsdienās.