Latvijas Kara muzejā notikusi starptautiska ekspertu diskusija „9. maijs – vēsture, politika, propaganda? Kāpēc vēsture ir arī šodiena?”. Austrumeiropas pētījumu centra rīkotās konferences mērķis ir skaidrot, kāpēc 9. maija nozīme Krievijā un Baltijas valstīs atšķiras. Kāpēc šis datums tiek politizēts, kā šī politizācija ar klajas propagandas u. c. informācijas ietekmes rīku palīdzību tiek “noformēta”, kā arī, kā tā tiek „nogādāta” dažādām auditorijām. Eksperti vērtēja arī, kā šī datuma politizācija šķeļ Baltijas valstu sabiedrību un kāpēc šis datums ir kļuvis par nozīmīgu faktoru drošības kontekstā.

9. maijs ir diena, kuru savulaik PSRS un tagad arī Krievijā atzīmē kā Otrā pasaules kara beigas. Arī Latvijā daudzi svin šos svētkus, pulcējoties publiskos pasākumos. Svinēt nav liegts nevienam, daudziem arī šī diena saistās ar ģimenes vēsturi, tomēr tagad šo svētku konteksts liek apdomāt, vai tos kāds neizmanto citiem nolūkiem, piemēram, propagandai.

Aktuālā temata studijā konferencē apspriestos jautājumus un 9.maija nozīmi analizē Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs Ainārs Lerhis, Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Valdis Kuzmins un Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins.